KOUZLO BÍLÉ BARVY

Bílá barva v obraze

je jako tiché pasáže v hudbě.

Světlo v obraze je stejně důležité jako ticho v hudbě. Bílá místa na obraze se dají přirovnat k tichu. Ticho není zvukem, podobně jako bílá není skutečnou barvou. Toto zdánlivé „nic“ tvoří v hudbě i v obraze to nádherné „Něco“. Je to ticho v podobě pomlk v notové osnově a bílé světlo, jež dává obrazu život. Ticho a světlo jsou zdrojem krásy.

Bílá není barvou, protože ji nenajdeme v barevném spektru neboli duze. Bílá zastupuje na paletě barev světlo, ze kterého všechny barvy pocházejí. Proto malíři všech dob toužili mít „nejbělejší běl“, se kterou by mohli malovat a zachytit nádherné světlo přírody. Jenže dokonalou bílou můžeme zahlédnout snad jen na odlescích bílých vln na moři. Dokonalou bílou vyrobit nelze.

Tipy k malování bílou křídou

Bílé křídy mají jeden odstín, ale mohou mít různou měkkost. Pokud chcete, aby bílá barva i po rozetření stále zářila, použijte raději bílou křídu extra soft pastel než pouze soft pastel. Zde vidíte rozdíl v intenzitě bílé barvy. Měkčí křída více bělí.

Ve světle vše zkrásní

S touto ingrediencí krásy je to stejné jako se solí. Nesmí se to přehnat se solí v jídle ani se světlem v obraze. Bílá barva má kouzelnou moc vylepšit barevně nevýrazný obraz. Je to stejné, jako když zasvítí slunce na zdánlivě obyčejné místo.

Až budete malovat, uvědomte si, odkud jde světlo a kam dopadá ve Vašem obraze. Většinou jde seshora a trochu ze strany. Zde je ukázka, jak se promění obrázek levandule po namalování bílých světélek na vrcholcích květů.

Všimněte si, že nejvýraznější světlo malujeme blízko největšího stínu (zde je tmavě fialový). Tím vytvoříme kontrast a obraz působí více plasticky.

Malování na béžový papír má tu výhodu, že více vynikne bílé světlo na vrcholcích květů. Když obrázek dáme do bílého rámečku, zdůrazní to bílou barvu v obraze. Postup malování těchto levandulových obrázků s využitím efektu bílé barvy naleznete v kurzu Levandule.

BAREVNÉ TICHO

Výtvarné cvičení míchání barev s bílou

Jak může být ticho barevné? A jak může být barva tichá? Tichá barva je pastelová, jemná, křehká. Naproti tomu „hlasitá“ barva je výrazný odstín, který je vidět i z dálky. Čím více chceme barvu „ztišit“, tím více do ní přidáme bílou. Pojďme si namalovat takový „tichý obraz“. Předlohu obrázku si můžete stáhnout a vytisknout ve formátu A4 zde.

Budeme potřebovat: dva papíry formátu A4, které upravíme odstřižením na čtverec, základní sadu kříd, která obsahuje čisté odstíny barvy duhy, pastelky, plastickou gumu, nůžky a fixativ (nebo lak na vlasy).