ŘEČ BAREV

Podobně jako potřebujeme základní barvy k tomu, abychom namíchali různé odstíny barev, stejně tak potřebujeme několik základních slov, bez kterých se v životě neobejdeme. Jsou to slova, která mají moc měnit svět kolem nás, ale i nás samotné.

Čtyři nejdůležitější slova

Slova „Děkuji“, „Prosím“, „Miluji Tě“ a „Omlouvám se“, mají kouzelnou moc proměnit atmosféru kolem nás. Někdy nám, ale může připadat těžké některá slova vyslovit nahlas a sdělit je tak druhému. Můžeme je vyjádřit i jinou formou, barvou a obrazem.

Řekněte to květinovou mandalou

Říká se, že slova mohou mít různé emoční zabarvení. Když zabarvení, tak proč ne rovnou barvu? Jakými barvami bychom tedy mohli namalovat některá slova? Podívejme se na symbolický význam osmi barev a osmi důležitých sdělení.

„Děkuji.“

Poděkování je nejzákladnější postoj k životu, a proto je této mandale přiřazena červená barva 1. čakry ‒ spojení se životem a vůlí být. Poděkování vyjádřené životu a lidem dává energii nám i druhým, stejně jako oheň, který zahřeje.

„Hodně štěstí!“

Co je to štěstí? Radostné naplnění. Optimistická oranžová barva nám dá pocit, že se nám vše podaří. Oranžová barva 2. čakry podporuje chuť tvořit, což nás naplní štěstím. Trvalé štěstí totiž není někde venku kolem nás, ale uvnitř každého z nás.

„Hezký den!“

Žlutá barva svítí jako slunce, které rozjasní celý den! Tvar lístků připomínající královskou korunu nám přeje úspěšný den. Žlutá barva 3. čakry uklidňuje naše emoce a pocity.

„Mám Tě rád/a.“

Těmito slovy jako bychom druhému rozsvítili hvězdu v jeho srdci. Růžová je barvou lásky a 4. Čakry srdce. Tvar květinových lístků vychází z tvaru srdce, které kvete, a jeho zvlněný měkký okraj je něžný jako láska sama.

„Hodně zdraví! “

Lékař léčí a příroda uzdravuje. Proto je přání zdraví spojeno se zelenou barvou vitality, růstu a regenerace. Tvar lístku připomíná kapku vody, tak nezbytnou pro zdraví. Zelená je barvou 4. čakry srdce, spolu s růžovou, a to nám připomíná, že radostné srdce je nejlepší medicínou života.

„Prosím.“

Světle modrá je barvou nekonečného prostoru nebe a také 5. čakry komunikace. Tvar lístku květiny připomíná sepnuté ruce k prosbě. Je to umění požádat a vědět, že nemusíme být na vše sami.

„Omlouvám se.“

Jsme tak křehcí a někdy stačí jen tak málo,vyslovit omluvu. Slova tak prostá jako kopretina v louce, krásná a neobyčejně obyčejná. Tmavě modrá barva na okraji lístků spolu se žlutou jsou barvami 6. čakry poznání.

„Dobrou noc.“

Fialové a bílé tóny spolu se zlatými paprsky 7. čakry nám přinášejí klid noci, klid mysli a prostor pro snění. Konec je jen začátkem něčeho nového, po noci vyjde zase jitřní hvězda nového dne a nabídne nám nové příležitosti.

Malujte a milujte!

Své pocity můžete vyjádřit barvou, tvarem, obrazem. Sérii osmi květinových mandal, o kterých jste si přečetli, naleznete v e-knize Mandaly dobrých slov. Tvoření těchto jednoduchých obrázků vás provede základním spektrem barev a přinese radost nejen vám, ale především obdarovanému.

Své pocity můžete vyjádřit barvou, tvarem, obrazem. Sérii osmi květinových mandal, o kterých jste si přečetli, naleznete v e-knize Mandaly dobrých slov. Tvoření těchto jednoduchých obrázků vás provede základním spektrem barev a přinese radost nejen vám, ale především obdarovanému.

Barvy a čakry

Duhové spektrum barev má spojitost s naším tělem. V něm se nachází 7 energetických center. Každé má svou barvu a souvisí s některou oblastí našeho života. To nás může inspirovat a vést při malování.
1. červená čakra kořene, základní čakra /čich/ energie, důvěra, stabilita, vztah k Zemi a materiálnímu světu, síla prosadit se

2. oranžová sakrální čakra, centrum kříže /chuť/ prapůvodní pocity, plynutí s proudem života, smyslnost, tvořivost, údiv a nadšení

3. žlutá čakra solar-plexu - pupek /zrak/ rozvoj osobnosti, zpracování pocitů a zážitků, vliv a moc, síla a plnost, moudrost pramenící ze zkušeností

4. růžovo-zelená čakra srdce /hmat/ rozvoj kvalit srdce, láska, soucit, nesobeckost, odevzdanost, uzdravování

5. světle modrá krční čakra /sluch/ komunikace, inspirace, tvůrčí sebevyjádření, otevřenost, nezávislost

6. indigově modrá čakra čela neboli „třetí oko“ /všechny smysly i nadsmyslové vnímání/ intuice, duchovní síla, projekce vůle, projevení se

7. fialová korunní čakra – čiré bytí / ticho/ dovršení, nejvyšší poznání vnitřním viděním, sjednocení, univerzální vědomí tvar

TANEC BAREV

Výtvarné cvičení rytmu kresby

Přeneseme svůj osobitý rytmus kresby do obrazu. Při malování budeme vnímat více pohyb ruky než čáru samotnou. Tak vznikne obraz plný naší energie. Zároveň se naučíme kreslit čáry uvolněně a svižně. Obdélníkový formát papíru A4 si upravte odstřižením na čtverec. Předlohu obrázku si můžete stáhnout a vytisknout ve formátu A4 zde.