Prostřednictvím malování můžeme relaxovat v zeleni kdykoliv. To můžeme využít, když jsme například doma a nemáme možnost jít do přírody nebo je zimní období a zelené odstíny barev „spí“. Zelená barva nám dodá osvěžení a vitalitu. Při malování vnímáme rozmanitost zelených odstínů a ty nás harmonizují.
Jak si relaxačním způsobem užívat malování zelené přírody?
Zvolíme si jednoduchý prvek ze zeleného království přírody. Může to být pouhý lístek ze stromu, stébla trávy ve větru, čtyřlístek mezi samými trojlístky… Účelem totiž není malovat celou krajinu. Relaxační malování má být jednoduché. Proto reálnou přírodu stylizujeme do jednoduchých tvarů, ornamentů, abstrakce. Za bohatostí a košatostí přírody se skrývají jednoduché tvary. Pojďme se je naučit vidět, vnímat a následně malovat.
Jak vznikají zelené odstíny?
Kdybychom míchání zelených odstínů přirovnali ke vztahům v rodině, vypadalo by to asi takto: Maminka paní Žlutá s tatínkem panem Modrým se rozhodnou mít děti. Obejmou se spolu tak láskyplně a těsně, až se jejich barvy propojí… A tak se narodí zelená barva a po ní světle zelená a také tmavě zelená. Některé barvy jsou víc žlutozelené po mamince, to je na první pohled patrné, a jiné zase více po tatínkovi, nádherně modrozelené.
Setkání dvoukříd při aktu tvoření je nádherné, plné objevování
Bez druhého by tato rozmanitost odstínů barev nikdy nevznikla. Podobně nás i setkání s druhým člověkem obohatí o další „odstíny barev“ a zkušenosti. A čím je druhý odlišnější, tím to pro nás může být zajímavější a přínosnější.
KLÍČÍCÍ SPIRÁLKY
Výtvarné cvičení pro Vaši relaxaci a osobní růst
Užijte si výtvarnou relaxaci při hře s různými odstíny zelené. Zkuste si namalovat klíčící výhonky bez použití zelené barvy. Jak? Zelené odstíny vytvoříte ze žluté a modré barvy. Budete je míchat dohromady přímo v obraze. Pozorujte, jaké odstíny z nich vzniknou. Použijte formát papíru A3, který upravíte na čtverec.
Předlohu si můžete stáhnout ve formátu A4 zde.
1. Malujeme celou plochou křídy, držíme ji vodorovně s papírem. K tomu jsou vhodné kratší úlomky světle žluté a blankytně modré křídy. Výhonek malujeme zespodu nahoru, tak jak roste. Modrá linie obkresluje žlutý tvar.
2. Copak asi přinese toto blízké setkání žluté barvy s modrou?
3. Rostoucí klíček pohladíme prstem odspodu nahoru a tím spojíme dvě barvy dohromady. Obarveným prstem ho můžeme více zatočit.
4. Naneseme vrstvu žluté barvy přes modrou. Malujeme celou plochou křídy.
5. Smícháme žlutou barvu s modrou. Plynulým pohybem prstu jedeme po siluetě tvaru.
6. Barvy roztíráme směrem nahoru i dolů. Jako bychom se prstem klouzali po tobogánu.
7. Nyní si zkusíme, jaký odstín zelené vznikne, když začneme nejprve modrým pruhem a přes něj namalujeme žlutý pruh.
8. Tvar měkce zatočíme prstem. Barvu roztíráme dlouhým plynulým tahem prstu, v tomto případě odspodu nahoru.
9. Naneseme žlutou barvu přes modrou.
10. Obě barvy propojíme plynulým rozetřením.
11. Nakreslíme další modrý výhonek, přes který naneseme co nejméně žluté. Tím vytvoříme jiný odstín, který bude více modrozelený.
12. Různý poměr žluté a modré barvy má vliv na výsledný zelený odstín.
13. Velice jemný odstín namalujeme přímo prstem, který máme zabarvený od roztírání barev.
14. Nakonec zkusíme vytvořit nejsvětlejší odstín zelené. Tentokrát začneme žlutou a přes ni naneseme co nejtenčí vrstvu modré.
15. Barvu rozetřeme několikrát, dlouhým pohybem prstu nahoru i dolů.
16. A máme tu celou „rodinku Zelených“ odstínů.
17. Na závěr upravíme grafickou formu obrázku. Spodní okraje stonků zarovnáme. Přiložíme papír a gumujeme podél okraje papíru.
18. Klíčící spirálky, klíčící výhonky jsou na světě! Na závěr obrázek zafixujeme.