Mám na něco nos. Podle nosa poznáš kosa. Vodit někoho za nos. Nestrkej nos, kam nemáš. Má nos nahoru. Udělal na něj dlouhý nos. Strkat do něčeho nos. Ohrnovat nad něčím nos. Dávat si do nosu. Věšet bulíky na nos. Tohle mi nevoní. Rovnou za nosem.
Podle množství přísloví, které se vážou ke slovu nos, je nos určitě důležitá část těla. Ostatně je to čichový orgán a zajímavé je, že vývojově patří mezi nejstarší smysly. Víte, že nemůžete-li čichat, nejste schopni správně rozlišit chuť? Určitě to znáte z vlastní zkušenosti, při rýmě často ztrácíte čich, a tím i chuť. Čich se na vnímání chuti významně podílí.
„Mít na něco nos“ ovšem nesouvisí ani tak s čichem, jako s intuicí. Tedy s pravou hemisférou. Jsou lidé, kteří včas „vycítí“, že je něco ve vzduchu, včas vycouvají z nezdravých situací anebo poznají, že někde něco „nehraje“. Pravou hemisféru rozvíjíme jakoukoliv uměleckou činností, kreslením, malováním, zpěvem, hrou na hudební nástroj, kreativním psaním, zachycováním „krásna“ a pocitů jakoukoliv cestou. Rozvojem pravé hemisféry rozvíjíme intuici.
Mám známou, která když „strčí nos“ do účetnictví, okamžitě na ni „vylezou“ čísla, která „nesedí“. Pozdější analýzou se prokáže, že její „nos“ měl zase pravdu.
Zdá se, že nos není jen čichový orgán, ale v hovorové řeči je spíš orgánem intuice. Intuice se na rozdíl od rozumu ošálit nedá. I když se nám na nos občas někdo snaží ty bulíky navěsit. Jen kdybychom uměli té naší intuici lépe naslouchat… To jsou někdy spory, jako by se nám v té hlavě doslova hádaly dva hlasy, a každý táhne jiným směrem. A když bylo před kostelem, hádala se duše s tělem, zpívá se v jedné lidové písni. Tak tady se spíše hádá rozum s intuicí. Rozum vychází ze zkušeností, na základě minulosti kalkuluje budoucnost, a intuice dává jenom na pocit. Kdo z nich má pravdu? A čím se chcete v životě řídit Vy?
NOS
Výtvarné cvičení
Protože kreslení nosu je jeden z nejpalčivějších problémů začátečníků, připravili jsme pro Vás zjednodušené cvičení, po kterém už nikdy nebudete kreslit nos jako fajfku nebo hrušku.
Kreslit budeme měkkou tužkou na formát papíru A4.
Předlohu si můžete stáhnout ve formátu A4 zde.
1. Na dolní část čtvrtky nakreslíme 3 kroužky. Jeden větší a dva menší.
2. Kroužky propojíme se zaobleným trojúhelníkem.
3. Uprostřed vyznačíme hrany nosu.
4. V dolní části vykreslíme chřípí a nosní dírky, netlačíme.
5. Stínujeme podle obrázku. Prostředek kroužků necháváme volný. Stín je také pod nosem.
6. Stínování zvýrazňujeme.
7. Stíny protáhneme podél celé hrany nosu.
8. Světlo obvykle dopadá šikmo shora, proto jsou stíny na jedné straně tmavší.
9. Šrafování tužkou můžeme jemně rozetřít kouskem složené kuchyňské role.
10. Kresba dostane jemně zamlžený charakter.
12. Přidáme jednu vrstvu stínování podél chřípí a pod nos. Mezi špičkou nosu a stínem pod nosem je světelná linka.
12. Gumou jsme zvýraznili i světýlka.
Více o kreslení nosu najdete v e-knize Nos v kurzu Portrét III (Detaily obličeje). V lekci najdete jak anatomické zjednodušení, tak mnoho kreseb a příkladů, jak se s touto podivnou částí obličeje na papíře vyrovnat.
Těším se na Vás.
Vaše výtvarnice COGYBOOKS
Choosing a selection results in a full page refresh.