OKRY A BARVY DŘEVA

Když slunce políbí hnědou zem, narodí se okry.

Hřejivé odstíny okrů můžeme spatřit v písečných dunách pouště, v pískovcových skalách, ve dřevě stromů a také v podzimním listí. Okry nejsou tak jasné jako žluté barvy. Okr je zemitý pigment žluté až červené barvy. Je to druh jílu s různým obsahem oxidu železa. Toto barvivo bylo dostupné lidem již od pravěku. Okrovou barvu můžeme napodobit, když smícháme žlutou barvu s hnědou. Okry jsou barevným mostem mezi žlutou a hnědou. Pojďme se tedy seznámit s některými odstíny okrových a hnědých kříd.

1. okr světlý 2. okr tmavý (zlatý) 3. siena přírodní
1. hněď srnčí 2. caput mortuum tmavý 3. caput mortuum světlý 4. hněď van Dyckova
Hnědá nás vrací ze světa snů a fantazie na zem do reality. Tuto barvu nenajdeme v duze na nebi, protože je výhradně pozemská. V hnědé barvě země nacházejí kořeny stromů silnou oporu a výživu. A to souvisí s významem hnědé barvy: vytrvalost, výdrž, vědomí povinnosti, spolehlivost. Malování obrázku v hnědých tónech nám může posílit tyto vlastnosti, i když to třeba není naše nejoblíbenější barva. Hnědá nám může připadat trochu nudná a konzervativní, ale pomáhá nám naučit se praktickému myšlení a také je proměňovat v činy. Hnědé odstíny nám dávají citovou jistotu.

KMEN STROMU

Výtvarné cvičení vyváženosti

Kmen je symbolem spojení země a nebe, reality a snů. V životě potřebujeme obojí. Při malování budeme vyvažovat barvy koruny stromu s barvami země pod ním. Budeme malovat na béžový papír. Obdélníkový formát papíru A3 si upravíme odstřižením na čtverec. Předlohu obrázku si můžete stáhnout a vytisknout ve formátu A4 zde.

Připravte si krátké úlomky kříd, neboť budeme malovat celou plochou křídy. V obraze jsou použité tyto odstíny kříd: bílá, žluť zinková, neapolská žluť, okr světlý, okr tmavý a kadmium oranžové. Papír si můžete přichytit přes rohy lepicí páskou ke stolu. Nebude se Vám při malování posouvat.