Je mnoho způsobů nazírání na svět. My říkáme, že svět vnímáme levou, nebo pravou hemisférou a v tomto vnímání buď preferujeme logiku, nebo pocity (a jedno s druhým se občas pere). Také můžeme říkat, že je rozdíl „jít do toho rozumem, nebo srdcem“. A někdo jiný do toho zase jde moc "hlavou", nebo "po čichu".
Já mám pocit, že je to pořád to samé, jen se to jinak nazývá, protože v tomto případě jde o obsah víc než o formu. Teď jsem se jasně prozradila, že preferuji pravou hemisféru, a přitom hlásám, že by měly být obě v rovnováze. Ale také když se něco napravuje, tak se to občas přežene a ta houpačka se z jednoho vychýlení překlopí do druhého (zrovna se syn ve škole učil rovnostrannou páku), než se ustálí v rovnováze.
A stejně tak se v kurzu kreslení ze začátku věnujeme kreslení pouze pravou hemisférou, a pozornost tak úplně přechýlíme napravo jako na houpačce. Právě proto, že po většinu života máme aktivnější levou, racionální hemisféru, která nám ovšem svojí „logikou“ brání kreslit to, co vidíme, tak, jak to vidíme. Stále nám do práce tahá svoje „vědomosti“ o tom, jak by to „mělo vypadat“, až nakonec mávne rukou, kriticky utrousí, že na to, co jsme nakreslili, se stejně nedá dívat, Vy zmačkáte papír a jdete od toho…
Ale když už to kreslení pravou hemisférou zvládáme, tak pomalinku začneme dosypávat informace a obě hemisféry začínají spolupracovat. Houpačka se nám pomalu dostává do rovnováhy. Občas se ještě přechýlí, to jsou ty momenty, kdy máme pocit, že nám to „zase nejde“, ale postupně se naučíme na věci dívat jinak, s houpačkou vyrovnanou v sobě.
A podobně to bývá i v životě. Možná jste chtěli někdy v životě udělat změnu a okolí Vám říkalo, že to trochu přeháníte. Protože to chvilku trvá, nastolit rovnováhu. Důležité je vědět, že k tomu směřujeme, naučit obě hemisféry, rozum a cit, hezky spolupracovat. Ne aby pak někdo říkal: Takové slušné děvče to bylo, a teď se chová jak utržená ze řetězu!
Já to vidím tak, že bychom měli jít za hlasem svého srdce, své pravé hemisféry a levá by nám tam měla dělat takové záchranné lano, kotvu, abychom na té cestě moc neulítli do oblak. Protože v životě to bývá často naopak. Ta levá, logická, má tendenci zcela ovládnout prostor a city a pocity vystrkat za dveře. A přitom by se o ní mohlo často říct: Dobrý sluha, ale špatný pán.
Tentokrát jsem pro vás připravili obrázek, který patří spíš k optickým trikům. Někdy se díváme a je vlastně těžké si uvědomit, co vlastně vidíme.
ČTVERCE OP- ART
Výtvarné cvičení
V tomto cvičení si především procvičíme zručnost ve šrafování, které je přípravou na e-knihu Světlo a stín v kurzu Vnímání pravou hemisférou. Uvědomíme si, jak snadné je zmást oči. Výsledkem je velmi zajímavý grafický obrázek, který můžete přidat ke kompozici obrázků na zdi svého pokoje.
Kreslit budeme měkkou tužkou na formát papíru A4, který upravíme na čtverec.
Předlohu si můžete stáhnout ve formátu A4 zde.
1. Do čtvercového formátu nakreslíme dva čtverce.
2. Do průniku čtverců nakreslíme kroužek.
3. Z kruhu vedeme paprskovitě čáry k okraji papíru. Čar by měl být sudý počet, jak později zjistíme.
4. Vznikne nám velké množství tvarů, které postupně pečlivě šrafujeme. Tahy jsou krátké a vedené těsně vedle sebe.
5. Obrázek šrafujeme jako šachovnici.
6. Ve šrafování jsme opravdu pečliví.
7. Šrafování samo o sobě je velmi relaxační, pokud netlačíme na čas.
8. Vnímáme, jak práce pomalu roste a naše schopnost šrafovat se pomalu zlepšuje.
9. Vzniklý obrázek je velmi efektní a my mu hned nakreslíme další do páru, aby samotnému srdci nebylo smutno.
Aby šachovnice vyšla, přidali jsme na poslední chvíli ještě jedno políčko.
O vnímání pravou hemisférou, změně způsobu kresby a odpovědi na otázku „Jak se z nekňuby stane kreslíř“ se nejvíce dozvíte v e-knize Portrét pravou hemisférou a dalších e-knihách v kurzu Portrét I (Vnímání pravou hemisférou).
Těším se na Vás při krocení levé hemisféry.
Vaše výtvarnice COGYBOOKS
Choosing a selection results in a full page refresh.