Umím nakreslit jen veverku zezadu – změna přesvědčení

Často na kurzy přicházejí lidé, kteří jsou opravdu hluboce přesvědčeni, že neumí kreslit a takovým lehce šibalským pohledem mi sdělují, že jsou moc zvědaví, co s nimi jako na tom kurzu udělám. Já totiž umím nakreslit jen veverku zezadu, a ani moje tříletá vnučka se tím nedá už odbýt, prohlásila nedávno jedna návštěvnice.

Nebudu popírat, že ke změně potřebujeme motivaci…a tou změnou může být právě ta vnučka, které chceme udělat radost a nakreslit jí obrázek. (pamatuji si, jak jsem mladšímu bratrovi neustále kreslila nějaká zvířátka a stále se dožadoval dalších a dalších..)

My ne, že neumíme kreslit – to stále jen náš logický mozek vymýšlí „jak“ nakreslit strom „jak“ nakreslit mraky, „jak“ nakreslit oko….Levý mozek musí mít na všechno „logický návod“ , postup, musí tomu rozumět. A taky má rád všechno rychle, rychle, od kolika do kolika (a co za to). A to pravý mozek zase né. Ten stojí, kouká, pozoruje…aha, tamhle je to tmavší a tamhle světlejší. A tady ty tvary mi připomínají králíka. A tady tygra. A tady je mezera. Jéééé a ta mezera má taky tvar, vypadá jako užovka. A čas jde úplně mimo něj.

A tak když přestaneme vymýšlet „blbosti“ a začneme se zkrátka dívat “jak to tam je“, přijde kreslení samo. Já už vás naučím jen držet tužku a ukážu vám, jak to udělat , aby i ruka „kreslila sama“.

Stačí přestat přemýšlet, dát na moudrost těla, a je z vás rázem Michelangelo.

Tak to bych si samozřejmě netroufla říct ani ve snu.

Ono je to spíš o tom, dát tomu šanci, že to jde. Protože jsou ustálená přesvědčení, přes která nejede vlak. My prostě tak silně věříme tomu, že něco nejde, že nás to chtě nechtě ovlivní. A to přesvědčení může být klidně podprahové, nevědomé. Proto jsou často úspěšnější lidé méně vzdělaní, protože nemají ještě myšlení okleštěné vším vědeckým haraburdím. Však to také není tak dávno, co si lidé ještě mysleli, že země je placatá a nese ji na zádech 8 slonů.

Ráda lidem ukazuji, že nejen že není pravda, že neumí kreslit, ale že dokonce jejich ruka umí kreslit sama. Ukážeme si to v polo-abstraktním obrázku krajiny, jehož varianty si můžete později vyvést i v různých barvách, záleží na vaší fantazii.

Krajina z kruhů a křivek

Výtvarné cvičení

Zaměříme se nejen na uvolnění ruky, ale celé paže. Pokud naší paži dovolíme kreslit, zjistíme, že spoustu věcí umí nakreslit sama.

Více o správném držení tužky se dozvíte v lekci Správné držení tužky v e-knize Linie a úhly v kurzu Portrét I (Vnímání pravou hemisférou).

Předlohu si můžete stáhnout ve formátu A4 zde.

Další cvičení na uvolnění ruky najdete v lekci Správné držení tužky v e-knize Linie a úhly v Kurzu Portrét I (Vnímání pravou hemisférou).

Pokud vás opravdu zajímá, jak se stane, že se někdo, kdo „nemá talent“, naučí kreslit, mrkněte do e-knih 1.-5.( Ateliér I Vnímání pravou hemisférou).

Těším se na Vaše překvapení, když zjistíte, že vaše ruka umí kreslit sama.

Vaše výtvarnice COGYBOOKS