Proč je nakreslit něco tak složité? A proč se to pořád mění? A jak to, že to vypadá jinak shora a jinak zdola, když je to vlastně pořád stejné?
Někdy je opravdu těžké představit si, že věci mohou vypadat jinak než podle toho, co o nich víme. Ta samá židle vypadá jinak z pohledu Franty a jinak z Vašeho úhlu pohledu.
Když kreslím portrét, sedám si tak, že sedím šikmo od portrétované osoby, a vidím ji tedy mírně ze strany. Model mám před sebou po své levé ruce. Jednou stála vlevo šikmo za mými zády žena a sledovala průběh kresby. Najednou se naklonila ke mně a povídá: „Jak to, že ji kreslíte z druhé strany?“ Podívala jsem se na ni překvapeně a chvíli nechápala, co má na mysli. Při kreslení jsem celá ponořená v pravé hemisféře a moje logická část si dává po tu dobu odpolední spánek. „No, já ji vidím z té druhé strany, s patkou přes oko, a vy ji kreslíte z té strany, kde nemá přes obličej vlasy. Jak to děláte?“ AHA, proběhlo mi hlavou. Vzala jsem paní a postavila ji za moje pravé rameno. „AHA,“ vydechla tentokrát paní, „Vy ji vidíte z jiné strany než já.“ Úžasné na tom momentu bylo to, že dokud se paní nepohnula z místa, ten jiný úhel pohledu nebyla schopná pochopit. A tak můžete vysvětlovat lidem horem dolem, že Vy to vidíte jinak, nepochopí to, dokud je nepostavíte na svoje místo. A to platí i v životě. Často lidé z pohledu své životní situace nejsou schopni pochopit tu Vaši, dokud si nestoupnou na Vaše místo, nebo, jak říkají indiáni, nestojí ve Vašich mokasínech.
Někdy se zdá, že je skutečně těžké někoho zachytit. Ten člověk se zdá nevýrazný a Vy už dopředu víte, že ta kresba nebude stát za nic a ani model nebude s kresbou spokojený. A přitom stačí tak málo: změnit úhel pohledu. Natočit model, sednout si více shora, požádat kreslenou osobu, aby se na Vás podívala přes rameno. A najednou se před Vámi rozprostře krajina zajímavé tváře a prsty Vás svědí, protože právě tohle je moc zajímavé si nakreslit.
A přitom stačilo tak málo: změnit úhel pohledu. A z obličeje na první pohled nezajímavého vznikne krásný obraz. Ale záleží na Vás, jak se k tomu postavíte. Jestli budete hledat způsoby a možnosti, nebo bezmyšlenkovitě nakreslíte to, co máte před sebou, bez valného výsledku a nadšení.
A někdy stačí skutečně popojít jen o dva kroky dál.
PERSPEKTIVA
Výtvarné cvičení
V tomto cvičení si opět procvičíme zručnost ve šrafování, které je přípravou na e-knihu Světlo a stín kurzu Vnímání pravou hemisférou. Zjistíme, jak je možné pomocí šrafování vytvořit iluzi prostoru. Výsledkem je opět velmi zajímavý grafický obrázek, který můžete přidat ke kompozici obrázků na zdi svého pokoje.
Kreslit budeme měkkou tužkou na formát papíru A4, který upravíme na čtverec.
Předlohu si můžete stáhnout ve formátu A4 zde.
1. Narýsujeme si pomocí pravítka devět čtverečků, tak aby mezi nimi byly pravidelné mezery.
2. Do čtverečků na této diagonále nakreslíme uhlopříčky.
3. Do čtverečků uprostřed v horní, levé, dolní a pravé řadě narýsujeme malé trojúhelníčky. Linie v horním čtverečku navazuje na linii v dolním čtverečku.
4. Do čtverečků na této diagonále narýsujeme úhlopříčky podle pravítka.
5. Prostřední z devíti čtverečků má tak obě zkřížené úhlopříčky.
6. Krátkými svislými tahy šrafujeme dolní trojúhelník prvního čtverečku.
7. Horní čtvereček šrafujeme vodorovně.
8. Postupně přidáváme stínování, a to tak, že v pravém dolním rohu je stínování nejintenzivnější.
9. Stejně tak stínujeme ve vrstvách postupným přidáváním pravý trojúhelníček.
10. V prostředním čtverečku stínujeme nejdřív levý trojúhelníček svisle, lichoběžník vodorovně a pak opět svisle. Stínování zesilujeme ve vrstvách. Největší tma je dole.
11. Podobně postupujeme i u pravého čtverečku. Vidíme, že už vzniká iluze prostoru.
12. Lichoběžník šrafujeme svisle, trojúhelníčky vodorovně. Vidíme, že levá svislá řada je nejtmavší na pravé straně. Stínování zesiluje v místech, kde se potkává lichoběžník s trojúhelníky.
13. Ve středovém čtverečku je největší intenzita uprostřed. Levý a pravý trojúhelník šrafujeme svisle.
14. Horní a dolní trojúhelník šrafujeme vodorovně.
16. Pokud jsme šrafovali správně, vytvořili jsme dokonalou iluzi perspektivy.
Jak si správně nastavit model při kreslení, jak fotit a nefotit se dozvíte v e-knihách Světlo a stín, Pravidla kresby poloprofilu a Světlo a úhel pohledu. Dozvíte se mimo jiné, co dělá s obličejem světlo a stín a jak vypadají jednotlivé části obličeje při natáčení hlavy.
Těším se na Vás, objevitelé nevšedních krás!
Vaše výtvarnice COGYBOOKS
Choosing a selection results in a full page refresh.