Já bych chtěl jít na procházku do lesa, ale nechce se mi...
Můj syn mi pravidelně, kdykoliv navrhnu nějaký výlet, dává najevo, že se mu nikam nechce, protože by raději seděl u počítače a hrál hry. Nakonec jede, protože jsem rodič, autorita, a ve finále se neptám, prostě se jede a basta. Je zajímavé, že v okamžiku, kdy překoná svůj odpor opustit bezpečí známého počítačového prostoru, už za dveřmi, si skvěle popovídáme, dozvím se spoustu nových věcí, on si všimne mnoha úžasných věcí v přírodě a vrací se domů nadšený a plný zážitků.
Kdo nic nezkusí, nic nepozná. Kdo nic nezkusí na vlastní kůži, měla bych napsat. Protože kreslení je tělesný zážitek, neprobíhá pouze v hlavě. I když u toho zpravidla sedíme za stolem nebo stojíme u stojanu. Ale kdo někdy kreslil něco krásného, něco, co ho nadchlo, kdo kreslil nějaký motiv, protože ho okouzlil, ví, že při kresbě probíhá v těle taková zvláštní energie… Trochu nám připomíná stav zamilovanosti. Je to tvořivá energie, která námi začne prostupovat ve chvíli, kdy tvoříme něco, čím jsme okouzleni.
Stačí se zvednout a překonat možná ani ne tak zónu pohodlí jako zónu odporu. Sebrat se, natáhnout tenisky, tričko a kalhoty a vyrazit do lesa, všude okolo je magický svět plný překvapení. Jen vyrazit a mít otevřené oči.
Všem kreslířům doporučuji nechat se na začátku vést zkušeným učitelem. Cestou lesem Vás provede zkušený průvodce, který Vám ukáže ty největší přírodní krásy, které byste bez něj možná přehlédli. A stejně tak Vám učitel kreslení ukáže krásu tam, kde byste ji napoprvé stěží zahlédli.
Pojďme v tomto cvičení najít krásu, která vzniká z obyčejné čáry.
ABSTRAKTNÍ LINIE ‒ VRAPOVÁNÍ
Výtvarné cvičení
Když se podíváme na obrázek, vidíme, že linie jsou udělané jedním tahem. Cílem této lekce je naučit se kreslit pevné čáry bez napojování, které svědčí o vnitřní jistotě kreslíře. A jako vedlejší produkt nám vyjde zajímavý grafický obrázek, který můžete přidat do své série děl. Cvičení je zároveň úvodem do lekce Správné držení tužky kurzu Vnímání pravou hemisférou, kde se více zabýváme tím, co všechno naše ruka dokáže sama, když jí to dovolíme.
Kreslit budeme měkkou tužkou na formát papíru A4.
Předlohu si můžete stáhnout ve formátu A4 zde.
1. V levém rohu (leváci opačně) začneme kreslit vedle sebe souběžné zvlněné křivky. Ruka s tužkou je opřená o papír, zápěstí se nepohybuje. Pohyb vychází z lokte, ale cítíme ho až v rameni. Jako by ruka byla páka nějakého stroje.
2. Každá další linka napodobuje rytmus předchozí. Tím vzniká dojem vrapování, zvlněných skladů, které mohou připomínat záhyby na látce nebo vodu.
3. Přidáme vlnky z druhé strany formátu.
4. Jedna vlnka napodobuje druhou, a přesto se nenápadně pomalu modifikují.
5. Nakreslíme symetrický tvar uprostřed čtvrtky.
6. Další linie vedeme uvnitř tvaru, který připomíná květ.
7. Tvarem protáhneme co největší množství linií.
8. V mezeře vedeme co nejvíce čar, které navazují na již vzniklé záhyby.
9. Stejně tak vyplníme mezeru z druhé strany.
Zažít nové a nečekané můžete už v e-knize Linie a úhly v kurzu Portrét I. Čekají Vás ještě další knihy plné dobrodružství a příležitostí, jak překonat odpor a chuť nedělat nic. A časem třeba zjistíte, že jste se dostali do stavu flow, kdy už nemusíte, ale chcete…
Těšíme se na Vaše nové zážitky.
Vaše výtvarnice COGYBOOKS
Choosing a selection results in a full page refresh.