CO JE TO FANTAZIE

Fantazie je důležitější než vědění.

Albert Einstein

Proč potřebujeme fantazii? Hodně objevů a vynálezů našeho světa vzniklo nejprve ve fantazii. Až poté nastoupil rozum, který začal přemýšlet, jak to udělat. Fantazie je hybnou silou ve všech odvětvích činnosti a obohacuje život lidí v každém věku.

Někdo občas řekne: „Chci malovat, ale nevím co. Nemám fantazii.“ Dá se fantazie rozvinout? Určitě. Abychom ji mohli rozvinout, musíme nejprve vědět, co je to fantazie a jak s ní pracovat. Přesněji řečeno: S fantazií se nepracuje, s fantazií se hraje!

Fantazie je obrazotvornost

Pojem fantazie pochází z řeckého fantasma, což znamená obraz, vidění či přelud ‒ odtud slovo obrazotvornost. Nikdy neznázorňuje pouhou skutečnost, naopak obsahuje vždy něco nového, pozměněného. Fantazie vytváří v naší mysli představu něčeho, co neexistuje. Fantazie může vzbuzovat úsměv na tváři či překvapení. Schopnost podívat se na věci s legrací vede k novému pohledu a nápadu.

Jak tedy začít malovat s fantazií? Zde je pár tipů pro začínající malíře.

Běžný předmět přetvořte v něco vtipného

Nejjednodušší způsob, jak to udělat, je namalovat předmětům lidské prvky: oči, nos, pusu. K čajovému hrnku třeba přimalujeme lidské ucho, zelenině domalujeme obličej, zkrátka neživé věci polidštíme.

Spojte rozdílné věci v jednu

Namalujte věci v neobvyklém spojení. Fantazie postrádá rozum, je nelogická a hravá. Fantazie ráda kombinuje a propojuje neslučitelné věci, postavy, zvířata a místa. Z rukou se mohou stát kaktusy, růže či stromy. Co vše se dá vytvořit ze siluety rukou, si můžete prohlédnout v kurzu Ruce.

Namalujte obraz něčeho, co není okem vidět

Může to být ukryto pod povrchem. Kdo bydlí v tom starém dutém stromě? Co skrývá kouzelný oříšek? Co se děje za zdí domu? Pak jsou zde náměty, které nejsou očima vidět vůbec. Příkladem může být třeba silueta hlavy, do které namalujete, na co ta hlava myslí nebo jak se cítí.

ZAMILOVANÉ RUCE

Výtvarné cvičení fantazie

Namalujte si proměnu svých rukou v zamilované panáky, kteří říkají: „Patříme k sobě jako pravá a levá ruka.“ Jsou to dva nosáči vlasatí, ale každý má oblíbené jiné barvy. Naučíte se domalovat křídami obrysy svých rukou a vytvořit jednoduché barevné stínování. Předlohu obrázku si můžete stáhnout a vytisknout ve formátu A4 zde.