ŘEČ TVARŮ

„Existují základní tvary krásy: žena, kůň a loď.“ (Čínské přísloví)

Náladu obrazu ovlivňují nejenom barvy, ale také použité tvary. Jinak na nás působí hranaté a špičaté tvary a jinak vnímáme tvary kulaté a vlnité. Dalo by se říci, že jsou to dva odlišné světy. Ve světě rozumu vládne čtverec a rovné linie a ve světě citu dominuje kruh a oblé křivky. Pojďme se podívat blíže na tvary z hlediska psychologie.

Čtverec a rozum

Čtverce a většina mírně zkosených rovnoběžníků a lichoběžníků jsou oblíbenými tvary mužů, neboť se hodí k jejich analytickému (rozebírajícímu) způsobu myšlení. Reakce žen na pravoúhelníky je poměrně nízká. Navozují u nich pocit určité tíhy, drsnosti a nepoddajnosti. Tvar čtverce má nízkou viditelnost ve městě a domech, kde je většina věcí hranatých. Naopak v přírodě, kde převládají oblé křivky rostlin, pravoúhlý tvar upoutá pozornost. Tento protiklad tvarů můžeme při malování záměrně využít.

Kruh a cit

Kruh je oblíbený tvar žen. Symbolizuje něhu, lásku, teplo, porozumění a klid. Je protikladem čtverce a všech mnohoúhelníků. Symbolizuje syntetické, tedy slučující myšlení. Kruh nás objímá, uklidňuje a nemá žádný náznak agresivity či prosazení se na rozdíl od vyčnívajících rohů čtverce. Čtverec jako mužský princip brání a ochraňuje. Kruh jako ženský princip přijímá a pečuje.

Trojúhelník a tvořivost

Trojúhelník má oproti čtverci velmi ostré úhly. To znázorňuje aktivitu a moc. Mezi klíčové významy rovnoramenného trojúhelníku patří růst, spojení, projevení se. Číslo dva nevytváří prostorový tvar, ale číslo tři již ano. V trojúhelníku již může proudit energie. Říká se, že „tři již tvoří společnost“. To dává prostor pro tvůrčí spolupráci.

Rovnoramenný trojúhelník je spojován s tajemnem a mystikou. Představuje základní trojici života: zrození, život, smrt. Vystihuje také princip: začátek, střed, konec. Když stojí trojúhelník na jednom vrcholu, znázorňuje ženu a měsíc. Když stojí na rovné základně, symbolizuje muže a slunce. Propojením těchto dvou trojúhelníků vznikne šesticípá hvězda, geometrický tvar nazývaný hexagram.

Ovál a přizpůsobivost

Co je to vlastně ovál? Technicky vzato: Je to kruh, který se přizpůsobil obdélníku. Co je to křivka? Poeticky řečeno: Konkrétní a trochu konzervativní linka, která přijala cosi z ženské hravosti kruhu.

Oválné tvary a ladné křivky jsou podle průzkumů nejen velmi poutavé, ale také příjemné jak mužům, tak i ženám. Tak konečně shoda! Ale ptejme se znovu proč? Je to schopnost akceptovat a přijmout charakter toho druhého tvaru. Vytvořit symbiózu neboli soužití. Ovál nazývaný také elipsa, je zřejmě ideální tvar i ve vesmíru. Planety ve sluneční soustavě obíhají po eliptických drahách kolem Slunce. Tak co si třeba namalovat obraz s nějakou elipsou?

Čísla jsou spojená s tvary

Čísla mají souvislost s geometrickými tvary. Číslo 1 znázorňuje bod a počátek. Číslo 2 jsou body, které vytváří linku a směr. Číslo 3 je rovnoramenný trojúhelník, číslo 4 je čtverec. Číslo 5 je pětiúhelník a začínající přerod čtverce ke kruhu, ale ještě ne úplný. Číslo 6 je tvar šestiúhelníku, který se začíná opticky zakulacovat. Následující pravidelné mnohoúhelníky se čím dál více podobají kruhu. K čemu je to dobré vnímat?

Podívejte se třeba na květinu, skrývá se v ní geometrická forma. Naučíte se dívat pod povrch. Za krásou, která v nás vyvolává cit a emoce, stojí řád a konstrukce.
Řeč obrazu

Vhodnou kombinací barev a tvarů můžeme předat obrazem sdělení. Ale také obráceně. Když se díváme na obraz, můžeme v něm číst. Pojďme se názorně podívat, jak mohou čísla ovlivnit vzhled i význam při malování mandal.

Mandala krále

V mandale krále je dominantní číslo 4. Všimněte si, že ornamenty se v mandale opakují souměrně čtyřikrát, proto působí čtvercově. Čtverec symbolizuje mužský princip, čtyři světové strany, hranice, prostor a stabilitu. Zlatě žlutá barva mandaly zdůrazňuje moc krále. Hnědá barva zase vyjadřuje spojení krále se zemí.

Mandala královny

Mandale královny vévodí číslo 8. To znamená, že stejné ornamenty se v mandale opakují vždy osmkrát. Díky tomu působí mandala kruhovitě. Kruh je symbolem ženy, cyklu a času. Světle modrá barva přináší klid a mír. Tmavě modrá je barvou intuice a poznání. Bíla barva symbolizuje světlo. Mandala ukazuje, že tato královna je moudrá a vnímavá.

E-kniha Královské mandaly Vám odhalí postup malování popisovaných mandal. Vytváření mandal suchým pastelem s pomocí šablon Vám otevře nové výtvarné možnosti. Vstoupíte do světa tvarů vesmírného řádu.

DVĚ ŽELVY

Výtvarné cvičení spojení oblého a hranatého

Budeme kreslit stylizovaný obrázek želvy, která nese malou želvičku. Naučíme se využít osovou souměrnost při malování. Budeme potřebovat: bílý papír formátu A4, pravítko, červenou pastelku a křídy: světle žlutou, tmavě žlutou, oranžovou a hnědou. Předlohu obrázku si můžete vytisknout ve formátu A4 zde.

Co znamená slovo stylizovaný?

Tento výraz se používá často ve výtvarném umění a znamená jinými slovy: upravený, zjednodušený. To znamená, že želvu nemalujeme realisticky „jako živou“, ale výtvarně ji přeměníme. V tomto cvičení si ukážeme, jak nakreslit želvu pomocí geometrických tvarů.