„Existují základní tvary krásy: žena, kůň a loď.“ (Čínské přísloví)
Náladu obrazu ovlivňují nejenom barvy, ale také použité tvary. Jinak na nás působí hranaté a špičaté tvary a jinak vnímáme tvary kulaté a vlnité. Dalo by se říci, že jsou to dva odlišné světy. Ve světě rozumu vládne čtverec a rovné linie a ve světě citu dominuje kruh a oblé křivky. Pojďme se podívat blíže na tvary z hlediska psychologie.
Čtverec a rozum
Čtverce a většina mírně zkosených rovnoběžníků a lichoběžníků jsou oblíbenými tvary mužů, neboť se hodí k jejich analytickému (rozebírajícímu) způsobu myšlení. Reakce žen na pravoúhelníky je poměrně nízká. Navozují u nich pocit určité tíhy, drsnosti a nepoddajnosti. Tvar čtverce má nízkou viditelnost ve městě a domech, kde je většina věcí hranatých. Naopak v přírodě, kde převládají oblé křivky rostlin, pravoúhlý tvar upoutá pozornost. Tento protiklad tvarů můžeme při malování záměrně využít.
Kruh a cit
Kruh je oblíbený tvar žen. Symbolizuje něhu, lásku, teplo, porozumění a klid. Je protikladem čtverce a všech mnohoúhelníků. Symbolizuje syntetické, tedy slučující myšlení. Kruh nás objímá, uklidňuje a nemá žádný náznak agresivity či prosazení se na rozdíl od vyčnívajících rohů čtverce. Čtverec jako mužský princip brání a ochraňuje. Kruh jako ženský princip přijímá a pečuje.
Trojúhelník a tvořivost
Trojúhelník má oproti čtverci velmi ostré úhly. To znázorňuje aktivitu a moc. Mezi klíčové významy rovnoramenného trojúhelníku patří růst, spojení, projevení se. Číslo dva nevytváří prostorový tvar, ale číslo tři již ano. V trojúhelníku již může proudit energie. Říká se, že „tři již tvoří společnost“. To dává prostor pro tvůrčí spolupráci.
Rovnoramenný trojúhelník je spojován s tajemnem a mystikou. Představuje základní trojici života: zrození, život, smrt. Vystihuje také princip: začátek, střed, konec. Když stojí trojúhelník na jednom vrcholu, znázorňuje ženu a měsíc. Když stojí na rovné základně, symbolizuje muže a slunce. Propojením těchto dvou trojúhelníků vznikne šesticípá hvězda, geometrický tvar nazývaný hexagram.
Ovál a přizpůsobivost
Co je to vlastně ovál? Technicky vzato: Je to kruh, který se přizpůsobil obdélníku. Co je to křivka? Poeticky řečeno: Konkrétní a trochu konzervativní linka, která přijala cosi z ženské hravosti kruhu.
Oválné tvary a ladné křivky jsou podle průzkumů nejen velmi poutavé, ale také příjemné jak mužům, tak i ženám. Tak konečně shoda! Ale ptejme se znovu proč? Je to schopnost akceptovat a přijmout charakter toho druhého tvaru. Vytvořit symbiózu neboli soužití. Ovál nazývaný také elipsa, je zřejmě ideální tvar i ve vesmíru. Planety ve sluneční soustavě obíhají po eliptických drahách kolem Slunce. Tak co si třeba namalovat obraz s nějakou elipsou?
Čísla jsou spojená s tvary
Čísla mají souvislost s geometrickými tvary. Číslo 1 znázorňuje bod a počátek. Číslo 2 jsou body, které vytváří linku a směr. Číslo 3 je rovnoramenný trojúhelník, číslo 4 je čtverec. Číslo 5 je pětiúhelník a začínající přerod čtverce ke kruhu, ale ještě ne úplný. Číslo 6 je tvar šestiúhelníku, který se začíná opticky zakulacovat. Následující pravidelné mnohoúhelníky se čím dál více podobají kruhu. K čemu je to dobré vnímat?
Podívejte se třeba na květinu, skrývá se v ní geometrická forma. Naučíte se dívat pod povrch. Za krásou, která v nás vyvolává cit a emoce, stojí řád a konstrukce.
Řeč obrazu
Vhodnou kombinací barev a tvarů můžeme předat obrazem sdělení. Ale také obráceně. Když se díváme na obraz, můžeme v něm číst. Pojďme se názorně podívat, jak mohou čísla ovlivnit vzhled i význam při malování mandal.
Mandala krále
V mandale krále je dominantní číslo 4. Všimněte si, že ornamenty se v mandale opakují souměrně čtyřikrát, proto působí čtvercově. Čtverec symbolizuje mužský princip, čtyři světové strany, hranice, prostor a stabilitu. Zlatě žlutá barva mandaly zdůrazňuje moc krále. Hnědá barva zase vyjadřuje spojení krále se zemí.
Mandala královny
Mandale královny vévodí číslo 8. To znamená, že stejné ornamenty se v mandale opakují vždy osmkrát. Díky tomu působí mandala kruhovitě. Kruh je symbolem ženy, cyklu a času. Světle modrá barva přináší klid a mír. Tmavě modrá je barvou intuice a poznání. Bíla barva symbolizuje světlo. Mandala ukazuje, že tato královna je moudrá a vnímavá.
E-kniha Královské mandaly Vám odhalí postup malování popisovaných mandal. Vytváření mandal suchým pastelem s pomocí šablon Vám otevře nové výtvarné možnosti. Vstoupíte do světa tvarů vesmírného řádu.
DVĚ ŽELVY
Výtvarné cvičení spojení oblého a hranatého
Budeme kreslit stylizovaný obrázek želvy, která nese malou želvičku. Naučíme se využít osovou souměrnost při malování. Budeme potřebovat: bílý papír formátu A4, pravítko, červenou pastelku a křídy: světle žlutou, tmavě žlutou, oranžovou a hnědou. Předlohu obrázku si můžete vytisknout ve formátu A4 zde.
Co znamená slovo stylizovaný?
Tento výraz se používá často ve výtvarném umění a znamená jinými slovy: upravený, zjednodušený. To znamená, že želvu nemalujeme realisticky „jako živou“, ale výtvarně ji přeměníme. V tomto cvičení si ukážeme, jak nakreslit želvu pomocí geometrických tvarů.
1. Nejprve narýsujeme osy červenou pastelkou. Tam kde se osy protínají, bude střed krunýře želvy. Označíme si velikost krunýře oranžovou křídou. Nakreslíme značky ležící proti sobě ve stejné vzdálenosti od středu.
2. Nakreslíme oranžovou křídou ovál, který prochází čtyřmi body. Kroužíme plynule vícekrát dokola, tím tvar srovnáme.
3. Barvu rozetřeme. Kroužíme prstem vícekrát dokola a tím ovál uhladíme.
4. Označíme si čtyřmi body velikost malého krunýře. Body propojíme oválem. Kroužíme plynule vícekrát dokola.
5. Barvu rozetřeme. Kroužíme prstem vícekrát dokola a tím ovál uhladíme.
6. Nakreslíme oválné nohy velké a malé želvy. Ovály kreslíme souměrně v místě os.
7. Dokreslíme tvar hlavy - větší a menší. Také dokreslíme dva ocásky - větší a menší.
8. Prstem uhladíme obrysy noh, hlav a ocásků.
9. Použijeme hnědou křídu. Nakreslíme jednoduše oči a usmívající se pusu.
10. Nyní si budeme všímat nakreslených os. Ty rozdělují krunýř na 8 dílů. Tyto díly začneme vykreslovat kousek vedle osy.
11. Kreslíme těsně vedle okraje oranžových čar, u osy se zastavíme a kreslíme čáru vedle osy, pak zase pokračujeme kolem oranžových čar.
12. Hnědé linky rozetřeme prstem směrem dovnitř obrazce. Tím vznikne paprskovité stínování.