UMĚLCOVA CESTA

Znáte ten pocit, který ve Vás vzrůstá, kdykoliv vidíte něco, co se Vám nelíbí? Je na to poměrně jednoduchá odpověď: Udělejte to líp.

I když „nelíbí“ by se dalo zařadit mezi negativní emoce, kladení odporu, tak podobně jako ve východních uměních zde platí, že negativní emoce se dají převést v pozitivní energii. Každý negativistický rejpal a škarohlíd má potenciál k tomu udělat to líp. A především udělat, ne o tom jenom mluvit.

K tomu je ale zapotřebí osobní odvahy.

Ale jak, když v nás často byla utlučena, jako v dívce v tomto příběhu: Kolegyně se učila kreslit podle našich cvičení. Moc ji to bavilo, a tak čmárala při každé příležitosti. Vytáhla malý bloček, tužku a kreslila. Jednou byla na návštěvě u rodičů, když přišla její teta a povídá: „Ukaž, co to děláš? Aha, kreslíš,“ odpověděla si sama a ufrkla: „No jo, také jsem si tím prošla…“

Jako kdyby schopnost kreslit byla dopředu odsouzena k nezdaru jen proto, že na pomyslný umělecký Olymp se dostanou jen vyvolení. A to má být důvod k tomu přestat kreslit? A to má být důvod přestat dělat cokoliv, co mne baví?

Často naše schopnosti a talenty natolik předem zkritizuje vnitřní kritik, že už ani žádné babičky, kamarády a učitelky nepotřebujeme. Je moc důležité si uvědomit, že to není nedostatek talentu, co nás brzdí, ale nedostatek odvahy jít po své cestě.

Když chci být v něčem dobrý, musím trénovat. Každý den namalovat pár obrázků, napsat pár stránek. A když se to nepovede, nevadí. Každý den mi to půjde lépe a lépe. Naše schopnost vnímat, vidět, vyjadřovat se neustále roste, pokud ji rozvíjíme.

Existuje přísloví: Láska je jako květina. Zaléváš-li ji, roste. Nezaléváš, uschne. A to samé by se dalo říci o tvořivosti: Budete-li ji každodenně rozvíjet, bude růst.

Dnes si k tréninku naší zručnosti přidáme jedno graficky zajímavé cvičení.

RUKA S ČARAMI

Výtvarné cvičení

V tomto cvičení se naučíme vést ruku tak, aby kreslila pevnou a plynulou čáru. Objevíme, že pouhým zvlněním čar můžeme jednoduše dosáhnout efektu plastičnosti, kdy předmět jako by vystupoval z papíru do prostoru. V tomto případě to bude naše ruka. Efektní obrázek může být zajímavou grafickou výzdobou, zvlášť když se rozhodneme nakreslit obrázků několik, můžeme z nich sestavit libovolné kompozice, které mohou být ozdobou našeho pokoje.

Kreslit budeme měkkou tužkou na formát papíru A4.

Předlohu si můžete stáhnout ve formátu A4 zde.

Připravili jsme pro Vás několik e-knih, které jsme shrnuli do čtyř kurzů. Krok za krokem se budeme spolu zbavovat vnitřního kritika a rozvíjet naši schopnost dívat se, vnímat a kreslit. Všechny e-knihy najdete v Portrétu pravou hemisférou.

Těším se na Vás.

Vaše výtvarnice COGYBOOKS