VĚČNÁ SPIRÁLA

Šnek neví nic o vesmíru, ale to nemění nic na tom, že je jeho součástí.

Také rádi sbíráte mušle a ulity na břehu moře? Tvar ulity nám připomíná pradávný symbol života, spirálu. Naši předkové ji s oblibou malovali a ztvárňovali na různé předměty. Spirála se objevuje téměř ve všech starých kulturách národů na celém světě. Symbol spirály byl pro ně magický, posvátný. V dávných dobách lidé ještě nevěděli, že tvar spirály se dvěma rameny má i naše galaxie, Mléčná dráha, a že se spirálou souvisí samotný princip života. Naši předci to sice nevěděli, ale cítili to.

Spirála a čas

Podívejte se na zkamenělého šneka, který se nazývá amonit. Žil zde před stovkami milionů let v období druhohor. A pak si prohlédněte spirálovitý tvar naší galaxie, Mléčné dráhy, která zde bude další miliony let po nás. Někde v tom časoprostoru se právě nacházíme my. Představte si, že právě malujete obraz s motivem spirály, jste do toho tak zabráni, že zapomínáte na čas. Na chvíli čas neexistuje…

Malování spirály nás spojuje s minulostí i budoucností. Spirála má své výtvarné kouzlo.

Malování spirály je velice relaxační

Spirála působí díky svému kulatému tvaru harmonicky. Zvětšuje se od svého středu a tím působí dynamicky, v pohybu. Tento pohyb není pouze optický, ale při malování také skutečný. Spirálu kreslíme jedním plynulým tahem. Nemůžeme se najednou při kreslení spirály zastavit. To by se nám spirála nepovedla, nebyla by plynulá…

Podobně nemůžeme zastavit život kolem nás. Můžeme si zvolit tempo svého malování a života, ale pokud zůstaneme stát, obraz „spirály života“ se nebude vyvíjet.

Pravotočivá a levotočivá spirála

Která je vám bližší? To zjistíte, když si ji zcela spontánně a bez přemýšlení rychle načrtnete. V přírodě převažují pravotočivé ulity. Jen zcela výjimečně se setkáme s ulitami levotočivými. Když takovou naleznete, můžete ji považovat za sběratelský kousek. Pojďme si namalovat tento prastarý symbol života.

ULITA

Výtvarné cvičení malování tón v tónu

Namalujeme si pravotočivou ulitu. Zkusíme si snadné stínování, které plyne jako spirála, jako život sám. Naučíte se způsob malování „tón v tónu“ na béžový papír. Připravte si bílou křídu a světlejší odstín hnědé křídy. Obdélníkový formát papíru A4 si upravte odstřižením na čtverec. Předlohu obrázku si můžete stáhnout a vytisknout ve formátu A4 zde.

Před mnoha lety mne jeden zážitek při malování spirály vedl k tomu, abych začala učit lidi malovat. Tento můj osobní příběh si můžete přečíst v e-knize Příběh křídy, mandaly a můj v kapitole Začalo to hudbou a spirálou. Tato e-kniha je ke stažení zdarma.

Mějte se spirálově!

Vaše výtvarnice COGYBOOKS