VŮLE – NEMUSÍM, CHCI

Říkali jsme si, že pravá hemisféra tvoří a levá nápady realizuje. Pravá hemisféra je architekt a levá stavební inženýr.

Špatná zpráva pro všechny lenochy a odkládače. Spojení mezi levou a pravou hemisférou je vůle. Ale! Vůli musím zapojit, když se mi do něčeho nechce. A co když se mi naopak do něčeho chce?

Když člověk dělá nějakou činnost, která ho baví, tak ho ta činnost doslova pohltí. Přestane vnímat čas. V okamžiku, kdy přestává vnímat čas, je v pravé hemisféře, ve tvořivosti. Také se tomu říká stav flow, plynutí.

A tady je zakopaný pes. Ve flow se naše vůle vysiluje výrazně méně, než když v něm nejsme. Ve flow jsme dlouhodobě spokojenější, tvořivější, lépe nám funguje mozek z pohledu paměti a učení.

Jaký je tedy předpoklad úspěchu, zda se naučím, nebo nenaučím kreslit?

Odpovědí je kouzelné slůvko: CHCI.

A tak se všichni ti, kteří se opravdu CHTĚJÍ naučit kreslit, kreslit NAUČÍ.

A vlastně, když chci, naučím se cokoliv. Nebylo by úžasné dělat jen věci, které mne baví, a být tak ve stavu neustálého flow? Někdy na nás bohužel přitlačí škola, okolí, zvyklosti, rodina a my děláme v životě věci, které nás nebaví a kvůli kterým se nám nechce ani vstávat.

A pak najednou potkáme v životě něco, co nás zaujme natolik, že necítíme únavu, nudu, frustraci.

Může to být právě kreslení portrétu, které Vás vyvede z šedi všedního dne, anebo naopak přivede k zapomenutým dovednostem. A tvořivost je jako magnet. Jedna přitahuje další.

Než se dostaneme ke kreslení portrétu, projdeme společně řadou přípravných cvičení. Tady je jedno z nich.

RUKA S TUŽKOU LINEÁRNĚ

Výtvarné cvičení

Ruka s tužkou zajímavě člení prostor. Prostorem se míní vše, co je uvnitř rámečku. Zbytek, svět okolo, nás v této kresbě nezajímá. Ti, kteří prošli cvičeními v e-knize Linie a úhly v kurzu Portrét I (Vnímání pravou hemisférou), už vidí, že tužka krásně člení prostor okolo ruky na tři pomyslné části. Nakreslíme-li správně tyto tři části, nakreslíme správně ruku. Tato e-kniha také krásně doplňuje čtvrtou e-knihu z kurzu Portrét I nazvanou Kompozice. Vše je o úhlech a vzdálenostech. Kdo to pochopí, začne kreslit.

Nové dovednosti

V této kresbě zdokonalíme svoji schopnost vidět a kreslit linie, úhly a tvary bez toho, že bychom otáčeli obrázek vzhůru nohama. Budeme trénovat cit pro linku.

Předlohu si můžete stáhnout ve formátu A4 zde.

Kreslit budeme měkkou tužkou na formát papíru A4. V našem případě jsme použili tužku Progresso tvrdosti 8B od firmy KOH-I-NOOR.

Možná Vás tento kurz přivede na cestu mistrovské kresby anebo Vás bude inspirovat k dalším tvořivým činnostem. Věřím, že to, co hledáte, najdete v některé z našich e-knih, které se sice zabývají kreslením portrétu, ale zároveň schopností tvořit a nalezením toho, co nás v životě baví… Tyto e-knihy najdete v Portrétu pravou hemisférou.

Těšíme se na Vaše tvořivé plynutí.

Vaše výtvarnice COGYBOOKS