Nic je všechno. Je plné možností. Není ještě projevené, ale obsahuje všechno.
–Osho
Z nepatrného nicotného semínka vyroste mohutný strom. Z oplodněného vajíčka, které nespatříme okem, vznikne člověk. Z jemného dotyku dvou úst, kterému se říká polibek, vznikne spojení na celý život… Vnímáte ten potenciál skrývající se za nepatrností? Je to síla, jenž se nachází v maličkostech. A tyto maličkosti mohou být někdy velmi významné. Nic je zkrátka počátkem Něčeho.
Malování gumováním
Představte si, že můžeme malovat gumováním! Do barevného podkladu, malovaného suchým pastelem, kreslíme čáry gumou. Jak? A jakou gumu je vhodné použít?
Plastická guma
Tato guma se dá hnětením v rukách změkčit a vymodelovat do potřebného tvaru. Můžeme si ji prsty upravit např. do špičky na přesné gumování nebo vymodelovat do kuličky.
V měkké podobě na sebe guma lepí barevný prach. Díky tomu s ní můžeme zesvětlit určitou část obrazu pouze „ťukáním“ na dané místo. Barvu tím postupně odebíráme.
Zašpiněnou část gumy odtrhneme či odstřihneme, aby opět přijímala barevný prach. Odstřižením gumy získáme ostré hrany, které budeme potřebovat na vytvoření tenkých bílých čar v obraze.
ODKVÉTAJÍCÍ PAMPELIŠKA
Výtvarné cvičení malování gumou
V tomto cvičení se naučíte další techniku malování, kterou umožňuje suchý pastel. Je to malování gumou. Malujeme tím, že gumujeme. Je to symbolické! Tím že něco mizí, zároveň něco vzniká. To uvidíte sami, až budete tento obrázek malovat.
Kruhový motiv odkvétající pampelišky se vám bude lépe malovat na čtvercový papír. Obdélníkový formát papíru A4 si upravte odstřižením na čtverec. Budete potřebovat plastickou gumu, blankytně modrou a tmavě zelenou křídu. Předlohu obrázku si můžete stáhnout a vytisknout ve formátu A4 zde.
A jdeme malovat to „krásné nic“!
1. Uprostřed papíru nakreslíme malý kruh, který zůstane uvnitř bílý. Od něj začneme kroužit a vytvářet hustou spirálu.
2. Spirálu rozetřeme krouživým pohybem prstu. Začneme od okraje bílého kroužku a kroužíme po spirále směrem ven.
3. Plynulým a rychlým kroužením prstu zakulatíme tvar a zároveň vytvoříme měkký okraj.
4. Použijeme plastickou gumu, která má ostré hrany. Položíme ji hranou na střed obrazu a jedním dlouhým tahem směrem ven vytvoříme bílou čáru.
5. Postupně gumujeme další čáry od středu směrem ven. Barvy ubývá a světla přibývá… Pod každým paprskem se skrývá jedno semínko nového začátku.
6. Vatovou tyčinku otřeme o křídu. Takto si budeme průběžně nabírat barvu na malování.
7. Tyčinkou malujeme tečky a vytváříme z nich jemný kruh kolem paprsků. Tečky malujeme trochu „cik-cak“.
8. Kruh z teček namalujeme nejprve tenčí a postupně ho rozšíříme tím, že přidáme další tečky po obvodu.
9. Nyní použijeme tmavě zelenou křídu. Tyčinku otřeme o křídu a tím si nabereme barvu na malování.
10. Jedním dlouhým tahem namalujeme stonek. Malujeme zespodu nahoru, aby byl v horní části světlejší.
11. Dalšími tahy zespodu nahoru rozšíříme stonek.
12. Do modrých teček přidáme také zelené.
13. Špičku prstu otřeme o modrou křídu.
14. Namalujeme modré puntíky vedle malých teček. Prstem můžeme pouze „ťukat“ o papír či s ním mírně na papíře kroužit, aby se barva obtiskla.
15. Kruh z modrých puntíků můžete postupně více zaplnit dalšími modrými otisky prstu.
Poselství odkvétající pampelišky:
„V koncích jsou začátky“
Naše společné výtvarné etudy jsou na konci, ale Vy jste na počátku samostatného tvoření. Doufám, že Vám výtvarná cvičení přinesli užitečné inspirace a dokážete se nyní pustit do malování složitějších obrazů. Další náměty obrazů naleznete v e-knihách na www.cogybooks.com
Dělej co miluješ,miluj co děláš!
Vaše výtvarnice COGYBOOKS
Le choix d'une sélection entraîne l'actualisation de la page entière.
Souhlasím s Obchodními podmínkami (viz https://cogybooks.com/pages/obchodni-podminky).
Vaše osobní údaje budeme zpracovávat za účelem plnění smlouvy a zasílání e-mailů (viz https://cogybooks.com/pages/ochrana-osobnich-udaju).