ORANŽOVÁ BARVA RADOSTI

Každý den nám přináší nové možnosti.

Vzpomeňte si na své pocity, když jste někdy pozorovali vycházející či zapadající slunce. Slunce mění svou barvu ze zářivě žluté na oranžovou. Tato barva přináší hluboký pocit radosti ze života. Je směsí žluté a červené barvy, a to stejným dílem.

Oranžová obsahuje vlastnosti obou barev. Červená reprezentuje vůli žít, žlutá podporuje chuť. Co tedy obrazně vznikne smícháním žluté s červenou? Radost ze života.

Bez žluté není oranžová

Žluť tvoří vedle purpuru a indiga třetí velkou skupinu barev v malířství i barvířství. Nejvýznamnějším žlutým barvivem byl od pradávna šafrán (z arabského za-fran ‒ být žlutý). Jedná se o květinu Crocus sativus s tmavě žlutými a červenými pestíky. Proto je šafrán nazýván „červené zlato“ a je považován za nejvzácnější koření světa. Používala ho i Kleopatra do svého parfému a mniši si jím barvili svá roucha. Jeho barvicí schopnost je neuvěřitelná. Ještě při poměru 1 : 200 000 je zbarvení patrné.

Seznamte se s některými žlutými odstíny kříd zleva: 1. žluť citronová 2. žluť zinková 3. žluť chromová 4. žluť neapolská

Barva změny

Podívejte se na semafor. Oranžová je mezi barvami „stát“ a „jeď“. Oranžová nám říká „připrav se“. Pokud máte v životě pocit, že stojíte na místě, využijte potenciál oranžové barvy. Oranžová není červená, „stojím a čekám“, co se stane v mém životě.

Vnímejte své zastavení v životě jako přípravu k akci. Ale k jaké? Někdy obrazně řečeno stojíme, protože nemáme nějaký radostný cíl v životě. Malování oranžového obrazu nám může pomoci radost rozproudit a přijít na to, co nás baví. Pojďme tedy v sobě obnovit radost, tu životní šťávu ke konání. Když si k malování ještě uvaříme čaj z šafránu, tak bude kouzlo oranžové barvy dokonalé.

Někdo ale může říci: „Nemám rád oranžovou.“ Jestli s ní máte opravdu problém, zkuste ji vpustit do života a malování v podobě lososové (světle oranžové). Věřte, že ji potřebujete, jen musíte začít pozvolna a nenásilně.

1. pleťová 2. oranž světlá (lososová) 3. oranž tmavá

POMERANČOVÁ MANDALA

Výtvarné cvičení pro oživení radosti

K tomuto malování si poslechněte nějakou veselou hudbu a užívejte si míchání teplých oranžových tónů. Potřebovat budete žluť zinkovou, oranž tmavou a bílou křídu. Obdélníkový formát papíru A4 si upravte odstřižením na čtverec a přilepte si ho malířskou páskou ke stolu. Předlohu obrázku si můžete vytisknout zde.

Pokud chcete malovat mandalu v jemnějších tónech, použijte tyto odstíny kříd zleva: korálová červeň, oranž světlá (lososová), žluť citronová, běloba zinková. Výsledek bude asi takový.