SLUNCE A KRUH

Kruh je na počátku všeho, života i našeho malování

První, co zkoušejí malovat malé děti, je kruh. Pokoušejí se ho nakreslit krásně kulatý, ale hned se jim to nepodaří. Je to podobné jako s chůzí. Je potřeba chytit rytmus. Pomalý či rychlý, ale v každém případě pravidelný neboli plynulý. Vyzkoušejte si nejprve křídami namalovat spirálu, která Vám pomůže chytit „rytmus kresby“. Za chvíli dokážete vytvarovat krásný kruh. Ten se pak promění v zářící slunce.

Vyzkoušejte si kouzlo, jak namalovat perfektní kruh

Trik spočívá v tom, že při malování budete více vnímat pohyb ruky než obraz na papíře. Nazývám to rytmem kresby. Představte si, že Vaše ruka tančí po papíře a Vy vnímáte krouživé pohyby své ruky. Malujete plynule a udržujete stejný rytmus. Ten může být pomalý či rychlý, jak to vyhovuje právě Vám.

Když odložíte křídu, svými prsty hladíte zlaté tóny barev na papíře. Krouživým pohybem rukou roztíráte barvy a tím se tvar krásně zakulatí. Všechny nedokonalosti zmizí v měkkém obraze…

Indicie k malování slunce:

„Bez dechu není život,

bez života není pohyb,

bez pohybu nevznikne obraz…

Vnímejte pohyb své ruky při malování.“

OD SPIRÁLY KE KRUHU

Výtvarné cvičení, které uvolní Vaše ruce i mysl

Kruhový motiv slunce se Vám bude lépe malovat na papíře čtvercového formátu. Proto si obdélníkový formát papíru A3 upravte odstřižením na čtverec.

Předlohu si můžete stáhnout ve formátu A4 zde.