Zelená je nejrozšířenější barva v přírodě, kterou rádi pozorujeme. Často se používá k vyjádření souladu, rovnováhy, klidu a na podporu zdraví.
Naše oko je nejcitlivější na zelenou barvu. Proto mají některé jihoamerické indiánské kmeny ve své řeči desítky výrazů pro pojmenování zelené. Pojďme se tedy i my blíže seznámit s některými zelenými odstíny.
První, podle čeho můžete rozlišit zelené odstíny, je určit, zda je daný odstín studený, nebo teplý. Pokud máte větší sadu kříd, zkuste seřadit zelené křídy postupně od studených k teplým tónům. Vytvořte si skupinky kříd, které k sobě ladí, a pak s některou začněte malovat.
Všimněte si, že studené zelené odstíny vlevo se přibližují k modré. Teplé zelené odstíny vpravo ladí s nažloutlým okrem. Uprostřed jsou neutrální odstíny.
Zelenou barvu zesvětlujeme přimícháním žluté a ztmavujeme ji modrou. Zkuste si to. Namalujte si čtyři velké puntíky stejnou zelenou křídou. V ukázce je použitá permanentní zeleň. Přidejte jinou barvu a prstem zamíchejte barvy do sebe.
1. Smícháním zelené se žlutou vznikne limetkově zelený odstín. 2. Smícháním stejné zelené se žlutým okrem vznikne přirozený odstín. 3. Blankytně modrá změní zelenou v tmavě zelenou. 4. Hnědá v kombinaci se zelenou vytvoří vojenský odstín khaki.
STROM
Výtvarné cvičení vnímání celku
Jak namalovat to množství listí na stromě? Zapomeňte na listy a vnímejte na koruně stromu pouze světla a stíny. Ty vytváří tvary, některé jsou více osvětlené a jiné ve stínu. Stín nebudeme malovat černý ani šedý, ale tmavě zelený. Nasvícené části stromu budou naopak světle zelené. Předlohu si můžete stáhnout ve formátu A4 zde.
Budeme potřebovat tři odstíny zelených kříd. Použijeme teplé odstíny, které působí přirozeně. Seřaďte si je jako stupnici od nejsvětlejší k nejtmavší. Zde jsou použity tyto odstíny: (zleva doprava) zeleň limetková, zeleň olivová světlá, zeleň olivová tmavá a siena přírodní. Budeme malovat na béžový papír formátu A4, který upravíme odstřižením z obdélníku na čtverec.
1. Použijeme nejsvětlejší odstín zelené. Malujeme vodorovné tahy do ⅓ obrazu. Barvu rozetřeme prsty také vodorovně, tím změkčíme ostrý okraj horizontu.
2. Načrtneme tvar koruny stromu. Kreslíme zvlněnou linkou, koruna bude nízko nad zemí.
3. Použijeme prostřední odstín zelené. Korunu rozčleníme různě velkými ovály. To jsou větve obalené listy.