BODLÁK A JINÝ POHLED

Upoutal vás na první pohled motýl? A co ten bodlák pod ním? Ten upoutal jak je vidět především motýla. Je přirozené, že naši pozornost přitahují v první řadě ty krásné věci. Teď uděláme změnu. Zaměříme se na rostlinu, kterou si zřejmě neutrhneme do vázy, ale když budeme pozorovat její tvary, zjistíme, že jsou velice zajímavé. Přímo vybízejí ke grafickému ztvárnění. Řeč bude o bodláku. Zkusíme se na neoblíbenou rostlinu zahradníků podívat z úplně jiného úhlu.

Bodlák je národní skotský emblém

Podle jedné legendy tento pichlavý plevel zachránil spící skotské bojovníky před přepadením severských nájezdníků. Jeden z nepřátel vykřikl bolestí poté, co stoupl na trnitou rostlinu, a tak vzbudil spící Skoty. Ti pak vetřelce potrestali a přijali bodlák jako svůj národní symbol.

Považovat bodlák za květinu?

Malování bodláku pro nás může mít symbolický význam. Když se nám v životě stane něco nepříjemného, podívejme se na tu situaci jako na bodlák. Přestože píchá, je jeho tvar zajímavý. A právě nepříjemná životní okolnost nás může „popíchnout“ k akci, ke které bychom se jinak neodhodlali. Když se nebudeme dívat pouze na bodliny, můžeme si všimnout toho pěkného na bodláku i v životě. On také kvete… Pojďme se tedy blíže seznámit s bodlákem prostřednictvím kreslení.

BODLÁK

Výtvarné cvičení jemného stínování

Budeme kombinovat kresbu pastelkou a stínování křídou. Křída je poměrně široká na kreslení přesných detailů. Jak si s tím poradit? Hravě a to díky jedné pomůcce, která se běžně nepoužívá na malování. Připravte si vatové tyčinky do uší, pastelky a křídy. Předlohu obrázku si můžete stáhnout a vytisknout ve formátu A4 zde.

Co znamená slovo stylizovaný?

Tento výraz se používá často ve výtvarném umění a znamená jinými slovy: upravený, zjednodušený. To znamená, že želvu nemalujeme realisticky „jako živou“, ale výtvarně ji přeměníme. V tomto cvičení si ukážeme, jak nakreslit želvu pomocí geometrických tvarů.

Jaký z toho máte pocit?

Při malování zapojujeme jinou část mozku, než kterou používáme v každodenním životě. Ustupuje logika a rozvíjí se cit a kreativita. Proto nás při malování mohou napadat nové myšlenky a souvislosti nejen k obrázku, ale i k našemu životu.

Odpovědi na své otázky v podstatě známe. Dostáváme je totiž skrze své pocity. Jen na ně někdy nereagujeme. Pocity jsou tichou řečí naší intuice. Řeč našeho rozumu je hlasitá a může je přehlušit. Ztište se tedy a malujte si. V tichu naleznete své odpovědi. Neřekne vám je „ten“ ani „tamta“. Naleznete je sami v sobě.

K intuitivnímu malování jsou vhodným námětem mandaly, které dávají prostor pro příjemné uvolnění. Malování mandal suchým pastelem se můžete naučit prostřednictvím e-knihy Mandala intuice z kurzu Mandala III.