ČERVENÁ BARVA ŽIVOTA

Kolik odstínů má červená barva?

Tolik, kolik odstínů má život.

Představte si červený mák, červenou cihlu a červené víno. Vybavily se Vám různé odstíny červené? Jak je od sebe rozlišit? Pomůže nám v tom pohled do historie používání červené barvy.

Červený odstín z pravěku

Červeň je nejstarší používaná barva ve výtvarném umění. Nejznámější pravěká keramická soška, nazývaná Věstonická venuše, nese stopy červené barvy. Červenou barvu používali také lidé z doby mladšího paleolitu. Svědčí o tom nástěnné malby v jeskynních Lascaux. Rudka rozmělněná na prach byla znovu spojená krví, rostlinnými šťávami, slinami, tukem a uhnětena do tyčinek. Touto hmotou plnil pravěký člověk duté kosti, které byly nalezeny pod těmito kresbami. Mohli bychom je považovat za „první křídy“. Jakou barvu měly pradávné červeně? Používal se snadno dostupný červený okr, minerální barvivo, které má tlumený odstín červené do hněda. V dnešní době by se jim mohly podobat například tyto odstíny kříd:

1. červeň anglická 2. červeň indická 3. sienna
Červeň pravá

Skutečně červená barva se vyrábí z minerálu cinabarit, který je také znám pod názvem rumělka. Je zářivá, protože má v sobě podíl žluti, blíží se barvou plamenu ohně. Byla oblíbenou barvou válečných bojovníků. Římský vojevůdce nesl červený plášť v triumfálním průvodu a germánští bojovníci si jí barvili vlasy jako znak své síly. Červená je i barvou lásky. Podle řeckého mýtu se Afrodita spěchající za Adonisem zranila o trn bílé růže, která se její krví zbarvila do červena. Jaké skutečně červené odstíny nalezneme mezi křídami?

1. rumělka světlá 2. rumělka červená 3. šarlatová červeň (ukázka pouze některých odstínů červené)
Purpurová barva vládců

Nejcennější barvou používanou již v době byzantské byl purpur, nazývaný také karmín. Tuto barvu si mohli opatřit pouze vládcové. Purpur byl velmi drahý, neboť byl získáván ze samiček mořských měkkýšů, purpurového plže. Pro jediný gram barviva bylo zapotřebí dvanácti tisíc živočichů. V odvaru z plžů byly látky máčeny a na slunci sušeny. Pod vlivem světla se napřed žlutavé zabarvení změnilo přes zelenomodrý odstín v červeň a nakonec v purpur. Byla to proměna, která vyvolávala údiv! Proto i purpurové odstíny mohou být různé, s nádechem do červena či do fialova.

1. červeň karmínová 2. karmín mořený 3. fíková
Co chcete vyjádřit v obraze červenou barvou?

Podle toho zvolte citlivě odstín, kterým budete malovat. Purpurová (magenta) působí opravdu vznešeně. V tomto odstínu je cítit náznak modré, barvy nebe a ducha. Je určitým protipólem červenohnědých tónů země a hmoty. Uprostřed mezi nimi stojí pravá zářivá červeň, symbolizující život, vášeň a lásku.

SPIRÁLA RŮŽE

Výtvarné cvičení na posílení vůle

Připadá Vám tento obrázek trochu složitější? Na konci malování zjistíte, že to dokážete! Červená barva je spojena s vůlí a odhodláním. Kruhový motiv růže se Vám bude lépe malovat na čtvercovém formátu. Obdélníkový formát papíru A3 si upravte odstřižením na čtverec. Vyberte si odstín červené, který se Vám líbí. Předlohu obrázku si můžete stáhnout a vytisknout ve formátu A4 zde.