FIALOVÁ SÍLA KLIDU

Fialová barva v sobě nese klid, ale jiný než v modré. Ve fialovém klidu je ukrytá síla červené barvy. Magický fialový odstín totiž vzniká smícháním modré barvy s červenou.

Energie červené barvy se chce prosadit, ale ve spojení s modrou již není tak bojovná. Modrá jí dává pochopení. Co se tedy symbolicky stane spojením červené s modrou? Vznikne barva, která nám ukazuje, jak se v životě prosadit s pokorou a vnitřní silou.

Je fialová barva studený, nebo teplý odstín?

Když se podíváme na barevné spektrum, polovina kruhu se dá označit jako teplé barvy a druhá jako studené. Kde je hranice mezi nimi? A kam byste zařadili fialovou?

Fialová barva se nachází v barevném spektru mezi modrými a červenými tóny, tedy na hranici mezi studenými a teplými barvami. Fialová barva je takový „obojživelník“ ve světě barev. Když je v blízkosti modrých tónů, působí studeně. Když leží vedle červené, působí teple.

Křehká hranicemezi dvěma světy

Červená je symbolem života, vášně, smyslnosti, boje. Naproti tomu fialová je barvou ducha, klidu, vědomí, intuice. Když si uvědomíme významy těchto dvou barev, ležících těsně vedle sebe, vzniká otázka:

Kde končí červená a kde začíná fialová? Kde končí pozemská smyslnost a kde začíná síla vědomí ducha? Odpověď zní: Spektrum barev do sebe plynule přechází. Teplý odstín fialové barvy symbolizuje propojení mezi hmotou a duchem.

Jak namíchat fialovou barvu?

Výchozí barvou při míchání vlastního fialového odstínu je purpurová (magenta). Této barvě odpovídá křída s názvem karmínová červeň.

Červeň budeme míchat s modrou. Vhodný je modrý odstín, který je již trochu nafialovělý a tím ladí s fialovými tóny. Nazývá se ultramarin modrý.

Zde jsou některé „hotové odstíny“ fialových kříd: 1. světle fialová 2. tmavě fialová

KVĚT HORTENZIE

Výtvarné cvičení spojení protikladů

Spojení modré a červené barvy, klidu a energie, přináší vyváženost, jež se snoubí ve fialové barvě. Zažijte pod svými prsty stvoření tohoto magického odstínu. Namíchejte si svůj jedinečný fialový odstín. Připravte si karmínovou červeň, modrý ultramarín, tmavě fialovou a bílou křídu. Předlohu obrázku si můžete stáhnout a vytisknout ve formátu A4 zde.