KOUZLO ČERNÉ A STÍNU

Čím tmavší stín, tím více vynikne světlo.

Umět používat černou barvu je, jako byste si chtěli osedlat a ochočit nádherného divokého černého koně. Kdo to dokáže, je odměněn. Když zkrotíte sílu černé barvy a naučíte se s ní citlivě zacházet, Vaše obrazy získají zajímavý kontrast. Díky černé barvě vynikne světlo ve Vašem obraze.

Čerň není nikdy zcela černá, protože ji můžeme vidět jen ve světle. Její barevnost ovlivňuje surovina, ze které je vyrobena. V Athénách se například vyráběla čerň ze zuhelnatělého vinného mláta a měla šedavě hnědý odstín. Jiná byla namodralá kostní čerň a ze sazí se zase vyráběla nejlepší písařská a knižní čerň. Dalo se s ní psát i malovat na pergamen, papyrus, hedvábí a papír. Černou tuš znali Peršané, Indové, Egypťané a také Číňané.

Podíváme se blíže na černou barvu ve formě suchého pastelu. Černá křída má nejvýraznější barvicí schopnost, proto se s ní dá vytvořit velká škála šedých odstínů od tmavých až po ty nejsvětlejší. Zde jsou ukázky některých vyráběných odstínů.

1. čerň kostní 2. šeď myší 3. šeď perlová 4. šeď světlá
K čemu je to dobré vnímat? Když budete malovat obraz ve studených tónech, použijete studený odstín šedé (např. perlovou šeď), a nikoliv ten, který působí „trochu nažloutle“. Avšak impresionističtí malíři to dělali schválně naopak, protože v umění neexistuje dogma.

Jak zkrotit sílu černé křídy?

    • Dejte jí pevné hranice pomocí šablony.

    • Během malování odfoukávejte pryč z obrazu drobečky černé křídy. Jsou jak saze, které při roztírání prsty mohou udělat nečekané čáry.

    • Na jemné stínování černou použijeme prst, který otřeme o křídu a malujeme přímo prstem. Tím ztmavujeme dané místo postupně.

    • Na stínování malých detailů a přesné roztírání černé barvy použijeme vatovou tyčinku, kterou otřeme o křídu a tím si na ni nabíráme barvu.

    • Pokud malujete větší černou plochu, nanášejte raději méně barvy, než jste zvyklí u jiných odstínů barev. Uvidíte sami při jejím roztírání, jak moc barví.

    • Na jemné stínování černou použijeme prst, který otřeme o křídu a malujeme přímo prstem. Tím ztmavujeme dané místo postupně.

Tyto tipy můžete prakticky uplatnit při malování obrázku motýla z e -knihy Já jsem motýl. Při malování si ochočíte černou křídu tak, aby obraz neušpinila a byla pouze tam, kde chcete.

Tma může být barevná

Zkuste si vytvořit svůj odstín černé. Černá může mít i nádech jiné barvy. Záleží na tom, jakou barvu do ní přimícháte. Tato zkušenost se Vám bude hodit, až budete malovat třeba noční obraz. Letní noc bude mít jiný černý odstín než studená noc v zimě. O tom se můžete více dozvědět v kapitole Alchymie míchání barev, kde je praktická ukázka, jak rozveselit černou barvu.

OBLÁZKY

Výtvarné cvičení stínování

Při malování zátiší s oblázky poznáte, že kreslení na šedý papír velmi usnadňuje stínování. Šedý papír nám poskytne základní odstín kamene, a tak se můžeme zaměřit pouze na zachycení světel a stínů. Připravte si bílou, černou a šedou křídu (např. odstín šeď myší), která bude tmavší než Váš šedý papír. Obdélníkový formát papíru A4 si upravte odstřižením na čtverec. Předlohu obrázku si můžete stáhnout a vytisknout ve formátu A4 zde.

Pokud se Vám zalíbilo malování oblázků, můžete na ně nechat usednout motýla. Tím dostane obraz krásný barevný akcent. Postup malování fialového motýla na oblázcích naleznete v e-knize Kouzelné oblázky.
Kouzlete s černou barvou!

Vaše výtvarnice COGYBOOKS