MOJE LIMITY

„Pokud Vám někdo tvrdí, že něco nelze, odráží to více jeho vlastní omezení, nikoli vaše.“ Dr. Andy Baldwin

A co když už máme svoje omezení pevně zakódované v naší mysli? Ani nepotřebujeme někoho, kdo by nám řekl „Na to nemáš“, ale vystačíme si my sami?

Někdy pomůže náhoda. Život nám občas přináší výzvy, kterých se buď chopíme, nebo zbaběle stáhneme ocas a utečeme. Myslím, že to je moc fajn, když od nás občas chce někdo něco, o čem si myslíme, že to neumíme, a místo přesvědčování a vydávání energie na odpor jdeme a uděláme to. Přinejmenším zjistíme, že jsme schopní udělat něco, co jsme předtím neuměli.

Naše vlastní omezení jsou pouze odrazem omezení lidí okolo nás.

Kolik slavných lidí šlo a udělalo ANO i přesto, že okolo sebe slyšeli NE? Slavné herečky, které se od svojí matky dozvěděly, že jsou beznadějně ošklivé, od otců, že na herečku mají malá prsa, a od dobrého rodinného přítele, že na herečku jsou příliš inteligentní? Zastavilo je to? Ne. Protože v nich hořela touha, odhodlání a vytrvalost.

Zkusme si představit, že nemáme žádná omezení. Jaké by byly naše sny, co bychom chtěli dělat, co by nás bavilo? Co by chtělo dělat to malé dítě v nás?

Kreslení je jednou z cest, při které rozvíjíme svoji tvořivost a zároveň si jakoby vzpomínáme na své dovednosti. Ve chvíli, kdy jsme zcela v pravé hemisféře, v pozorování, v přítomnosti, se mohou dostavit AHA-momenty, kdy si najednou „vzpomeneme“.

Jako jedna moje známá, která si k nám na kurzy chodila pouze „čichnout“. A najednou, z ničeho nic, se v ní projevila touha vyřezávat ze dřeva. První kousky dělala na klíně na terase a během krátké doby vybudovala malou dílničku a absolvovala kurz práce se dřevem. Dnes má první kupce. Držím jí palce. A držím palce všem, kteří se pouští do nových projektů, i když to nikdy předtím nedělali.

Pojďme se spolu ponořit do tajů něčeho, co jste možná ještě nedělali. A tím je stínování a kreslení trojrozměrných tvarů.

GIRLANDY

Výtvarné cvičení

V tomto cvičení se naučíme kreslit a šrafovat kousky papírových girland. Toto cvičení je předstupeň ke kresbě vlasových loken, kterou se budeme učit podrobně v lekcích Pramen vlasů a Lokna. Uvědomíme si, že světlo a stín je to, co dává kresbě plastičnost a dovolí jí doslova vystupovat z papíru.

Kreslit budeme měkkou tužkou na formát papíru A4.

Předlohu si můžete stáhnout ve formátu A4 zde.

Jak přesně rozvíjet svoje dovednosti, se dozvíte krok za krokem v našich e-knihách rozdělených do čtyř kurzů. A možná si vzpomenete na to, co máte rádi, už v prvních lekcích. Všechny e-knihy najdete v Portrétu pravou hemisférou.

Těším se na Vás.

Vaše výtvarnice COGYBOOKS