OHEŇ A DYNAMICKÁ MALBA

Vnímejte více pohyb než čáru

Potřebujete rozproudit svoji energii? Někdo jde pracovat na zahradu, jiný si jde zasportovat. Rozhýbat se můžeme i při malování. Nevěříte? Tak si to zkuste. Uvedený způsob malování je velice spontánní, rychlý a zahřeje Vás po těle i na duši!

Co potřebujete k dynamické malbě?

1. Připravte si větší papír

Začněte alespoň formátem A3 na výšku. Je dobré mít okraj papíru přichycený ke stolu nebo kreslicí podložce, aby se při dynamickém malování neposouval. K tomu je vhodné použít malířskou zakrývací pásku, kterou lze snadno zase odlepit. Zkuste postupně posouvat své schopnosti a příště na další obraz použijte větší papír. Uvidíte, co to s Vámi udělá, a budete mile překvapeni! Tak postupně zvýšíte důvěru v sebe samé.

2. Pusťte si oblíbenou hudbu.

Vyberte si k poslechu při malování nějakou dynamickou píseň. Hodí se k tomu např. etnická hudba s bubny či moderní song, který Vám bude připadat dost ohnivý. Já si třeba k tomuto námětu ráda pouštím píseň Rolling in the Deep od Adele. Hudba rozproudí Vaši energii a ta se pak promítne do dynamické malby na papíře. Hudba nám pomáhá přepnout z rozumu na pocity. A my potřebujeme vypnout rozum, abychom se při malování uvolnili.

3. Vnímejte pohyb ruky při malování

Při malování vnímáme více pohyb než čáru. Čáru vnímáme jako druhořadý vjem. Představte si, že Vaše ruka tančí s křídou po papíře. Užívejte si ten pohyb. Obraz ohně bude živý, plný energie a bude odrážet Váš osobitý a jedinečný temperament. Pohyb ruky nekončí na konci naší čáry, ale pokračuje volně do prostoru… Prostě se při malování odvažte! Když oheň, tak pořádný!

4. Čím větší papír zvolíte, tím větší měrou zapojíte své tělo

Maximální možnost zapojit celé své tělo Vám umožní formát papíru A1. To je například velikost papírového bloku na tabuli flip chart. Abyste se mohli při malování volně pohybovat, je ideální při malování stát a mít papír ve svislé poloze. Pokud nemáte doma malířský stojan s deskou či tabuli flip chart, můžete si papír přichytit k hladkým dveřím či stolu. Papír si přilepíme k podkladu nejlépe malířskou zakrývací páskou, kterou lze snadno odlepit a nepoškodí nábytek.

PLAMENY OHNĚ

Výtvarné cvičení pro rozproudění energie

Plameny ohně budeme malovat postupně od nejsvětlejší barvy až po nejtmavší. To znamená v tomto pořadí: žlutá, oranžová, červená (karmínová), fialová. Pokud použijete po fialové zase předchozí barvy, hrozí zhnědnutí plamenů. K použitým odstínům barev se již nevracejte, nevracejte se do minulosti… Jak jste to udělali, bylo to nejlepší, co jste v tu chvíli uměli… A nezapomeňte: můžete vzít nový čistý papír a zkusit to znovu! Tak, a nyní už se můžete pustit do malování! Čím začít a jak postupovat?

Předlohu si můžete stáhnout ve formátu A4 zde.

Pokud Vás námět ohně takříkajíc „chytne“, zde je pár dalších ohnivých námětů. Jsou namalované také suchým pastelem, ale pro změnu trochu jiným stylem. Kombinují přesné malování přes šablonu s volnou dynamickou malbou.

E-kniha Mandala energie z kurzu Mandala III.
E-kniha Tanec ohně z kurzu Ruce.
Ohnivá panenka z e-knihy Panáčci z kurzu Ruce.
Příjemné zážitky při malování!

Vaše výtvarnice COGYBOOKS