VLNA JE UKLIDŇUJÍCÍ

Vlna je princip života,

vlna je projevem ženskosti

Pojďme se pohoupat na vlnách vody. A není to myšleno pouze obrazně. Ukážu Vám způsob, jak vnímat pohyb své ruky při kreslení. Uvolněný pohyb rukou při malování nás příjemně zklidní po náročném dni. Je to, jako bychom plavali v moři plném modrých odstínů.

Jak malovat relaxačním způsobem vodu?

Malování vln je pro nás nejen příjemný vizuální zážitek, ale také nás zjemňuje. Vlnící se pohyby rukou nad papírem přenáší toto vlnění do našeho těla a mysli. Při malování hladíme obraz svými prsty, a tak vytváříme svým citem a dotykem měkké barevné přechody…

Vlna je oblá, měkká, přizpůsobivá, laskavá k okolí

Jedním plynulým tahem nakreslíme vlnu. Tu si můžeme nejprve vyzkoušet nad papírem ve vzduchu. Než nakreslíme čáru, uvědomíme si pocit z vlny. Ruka se volně zhoupne ve vzduchu a pak na papíře. Na začátku kreslení vlny je mírný přítlak a na jejím konci ruku odlehčíme. Ruka se vznese od papíru jako racek nad mořem.

Vlna je i průbojná a dynamická, je v ní pohyb

Plynulými tahy kreslíme zvlněné čáry, podobně jako teče voda a nezastaví se. Při kreslení vnímáme více pohyb než čáru. Čáru vnímáme jako druhořadý vjem. To je způsob, jak malovat plynule. Tančeme s křídou po papíře. Užívejme si ten pohyb. A naše čára bude mít v sobě volnost, život, plynulost, zkrátka naši energii. V naší čáře jsou naše pocity.

Jak se dnes cítíte?

Cítíte se jako potůček, klidně tekoucí řeka, či divoká voda tříštící své vlny o kameny? Jste jako sladká voda, či slaný oceán? Jste gejzírem uzdravujícího pramene, silným vodopádem, či romantickou studánkou v lese, jež čeká, až ji někdo objeví a spočine u ní?

Dejte své emoce do vln, namalujte si je!

NA MODRÉ VLNĚ

Výtvarné cvičení pro Vaši relaxaci a inspiraci

Motiv vody se Vám bude lépe malovat na větší bílý papír, formát A3 na šířku. Než začnete malovat, pohlaďte papír z obou stran. Tím zjistíte, která strana je hladší. Malujte na hladší povrch papíru, protože na něm se snadno roztírají barvy prsty. Kdybyste použili hrubší povrch, vynikla by struktura papíru. Na malování použijeme tři křídy: bílou, modř blankytnou a světle tyrkysovou barvu. Předlohu si můžete stáhnout ve formátu A4 zde.

Tentokrát jste si vyzkoušeli kreslení vlny ve vodorovné poloze (horizontální). Tvar vertikální vlny, vzpřímené a stoupající, je spojen s růstem a o tom si něco řekneme a namalujeme příště.

Pokud máte v oblibě modrou barvu, zde jsou tipy na další „modré obrazy“, které vznikají „hlazením“ a dotykem Vašich prstů. Propojují volné malování od ruky s malováním pomocí papírových šablon. Vyzkoušejte si úžasné možnosti suchého pastelu. Postup malování těchto obrazů naleznete v e-knize Magické kruhy z kurzu Mandala III.

S přáním laskavých dnů

Vaše výtvarnice COGYBOOKS