TADY A TEĎ

Musím se přiznat, že tahle slova, která jsou velmi populární v současném new-age orientovaném osobním rozvoji, jsem dlouho neměla ráda. Možná ještě víc než „bytí v přítomném okamžiku“ jsem nerozuměla tvrzení „být u sebe“.

Jaká byla moje radost, když jsem si uvědomila, že zrovna kreslení je cesta a že to je právě můj způsob, jak naplno prožívat přítomný okamžik. A že to může být i jeden ze způsobů, jak někdo, kdo prožívá své dny ve stresu a neustálých obavách o budoucnost nebo přemíláním toho, co se stalo v minulosti, se naučí odpoutat od těchto myšlenkových „kolotočů“.

Tady a teď je jen jiné slovní vyjádření pro „vědomou pozornost“. A to je právě to, co se děje při kreslení podle skutečnosti nebo předlohy. Abychom „to“ nakreslili správně, musíme „to“ neustále pozorovat, dát tomu plnou pozornost. A ještě víc, pozorovat a pak se plně soustředit na kresbu samotnou. Realistická kresba má tedy jako „vedlejší produkt“ plné prožívání přítomnosti. A to je úžasné. V tu chvíli nevnímáme čas, minulost, budoucnost i přítomnost jsou soustředěny do jediného okamžiku: kreslení.

Můžete kreslit svoji botu, kabelku, konvici na čaj, zmačkaný ubrousek a stále jste v přítomném okamžiku.

A teď, co jsem vyčetla za odbornosti: „Vědomá pozornost má blahodárný vliv na imunitní systém, snížení stresu, krevní tlak nebo rychlost hojení.“

Takže když budete denně kreslit něco malého, zlepší se Vaše zdraví, Vaše psychika a tím pádem ušetříte za doktory. A to nemluvím o tom, že se výrazně zvýší Vaše radost ze života.

Zvýšená hladina radosti vytváří příjemnou atmosféru při kurzech kreslení. Ačkoliv se sama účastním pouze jako pozorovatel a mentor, velice ráda sleduji zaujetí všech žáků. Každý má jiné tempo, jiný obrázek. Někdo chce víc připomínek, někdo se chce se svým motivem poprat sám. V jednu chvíli jsem si uvědomila, že ve všech těch obrázcích je něco velmi pozitivního. Odjíždím večer domů a je mi velice dobře na srdci.

Takže v závěru dnešního poselství se dostávám k tomu, že kreslení je vlastně meditace. A že kreslení je jedna z cest k rozšíření vědomí a radosti ze života.

Připravili jsme pro Vás cvičení, které navazuje na první lekci kurzu Vnímání pravou hemisférou, ale dá se bez problému kreslit i samostatně.

VÁZA, NEBO OBLIČEJ?

Výtvarné cvičení

Na každém obrázku můžete rozeznat buď profily dvou lidí, nebo pohár. Oba tvary spolu zjevně souvisí. Abychom si tuto souvislost zapamatovali a zároveň procvičili své soustředění a pozornost, uděláme si toto krásné cvičení.

Kreslit budeme měkkou tužkou a černým fixem na formát papíru A4, který upravíme na čtverec. Předlohu si můžete stáhnout ve formátu A4 zde.

Pokud i Vy chcete zažít chvilky, kdy zapomenete na myšlenky ve své hlavě a odpočinete si od všedních starostí, pojďte s námi zkusit kreslit. I když si zatím myslíte, že umíte jen domeček jedním tahem. Můžete začít s e-knihou Linie a úhly a Tvary a mezery.

Přeji Vám krásné meditační okamžiky a těším se na Vás, přátelé.

Vaše výtvarnice COGYBOOKS