Víte, jak to dopadlo s tím malířem, o kterém jsme si vyprávěli? Tak ten malíř, co maloval pouze třemi barvami, se nakonec stal velmi úspěšným a o jeho obrazy byl velký zájem. A víte proč? Lidé říkali: „Ty obrazy působí tak optimisticky a vesele!“
Bylo to tím, že maloval pouze třemi barvami a nikdy nemíchal všechny tři barvy dohromady. Vždy smíchal jen dvě základní barvy, žlutou s červenou nebo červenou s modrou či modrou se žlutou. Tak byl obraz namalován pouze z čistých odstínů barev, podobně jako na tomto obrázku.
Přimícháním třetí barvy by z čistých odstínů začaly vznikat hnědé tóny. Také do barev nepřimíchával černou, která zářivé odstíny tlumí. Některé věci se ovšem nedají namalovat pouze „optimistickými“ barvami, takže i náš malíř musel časem sáhnout po dalších barvách, po bílé a černé.
Jak se malířova paleta barev proměnila,
když začal používat bílou a černou barvu?
To můžeme vidět na tomto obrázku, který znázorňuje míchání barev. Tři základní barvy, které malíř používal, jsou označeny č. 1. V očíslovaném kruhu vidíme čisté odstíny barev, které vzniknou smícháním dvou základních barev ze tří. Toto míchání barev jste si mohli prakticky vyzkoušet v předchozí kapitole. Pro připomenutí míchání barev:
1 + 1 = 2, 1 + 2 = 3
V kruhu s bílými puntíky je vidět, jak se promění čisté odstíny, když k nim přimícháme bílou. Vzniknou něžně pastelové odstíny. V kruhu s černými puntíky naopak vidíme, co se stane se stejnou čistou barvou, když do ní přidáme trochu černé. Barvy ztmavnou a mají zajímavý tlumený odstín.
Tři základní barvy jsou purpurová, azurová a žlutá. To jsou názvy výchozích barev modelu CMYK (cyan, magenta, yellow a black), které se používají v tisku.
BAMBULÁCI
Výtvarné cvičení barevných nálad
Vyzkoušejte si míchání barev s černou a také s bílou. Barvy smíchané s bílou jsou něžné, romantické. Co se však stane, když veselou barvu trochu „namíchne“ černá? Sami poznáte v tomto cvičení, jak jí to změní barevnou náladu. Inspirační předlohu obrázku si můžete stáhnout ve formátu A4 zde.
1. Zkusíme si nejprve míchání žluté barvy s černou.
Namalujte velký žlutý puntík. Velikost papíru je libovolná.
2. Zkusíme si nejprve míchání žluté barvy s černou.
Namalujte velký žlutý puntík. Velikost papíru je libovolná.
3. Prst si otřeme o černou křídu.
4. Budeme malovat přímo prstem. Černou barvu vetřeme do žluté krouživým pohybem prstu.
5. Pozorujeme, jak se odstín žluté proměňuje.
6. Znovu si nabereme barvu na prst a odstín ztmavíme.
7. Prstem kroužíme od středu po spirále až k okrajům puntíku.
8. Tak promícháme dvě barvy do sebe.
9. Nyní přidáme žlutou barvu přes černou vrstvu.
10. Nakreslíme hustou žlutou spirálu.
11. Spirálu rozetřeme krouživým pohybem prstu.
12. A ze žlutého sluníčka máme zelenou olivu!
Jak namíchat pastelové odstíny barev?
Vyzkoušíme si další „hokus-pokus“ míchání kříd, tentokrát s bílou. Představte si, že vyrábíte pudřenky na tváře a zkoušíte vytvořit různé odstíny.
Namalujte si vedle sebe čtyři velké bílé puntíky. Otřete si prst o červenou křídu, použijte nejlépe karmínovou. Prstem vetřete barvu krouživým pohybem do druhého bílého puntíku. Další růžové puntíky udělejte výraznější. Čím sytější odstín růžové chcete, tím vícekrát naberte barvu na prst a rozetřete do bílého puntíku.
Jak namíchat vínový odstín?
Namalujte si vedle sebe opět čtyři stejné puntíky červenou křídou (karmínovou). Prst si otřete o černou barvu a vetřete ji do druhého puntíku. První puntík je výchozí odstín, který zůstává pro srovnání. Čím více přidáme černé barvy do puntíku, tím bude odstín růžové tmavší.
Experimentujte s dalšími barvami!
Jak by asi vypadaly odstíny vytvořené z jiné červené barvy? Například z barvy „červeného vlčího máku“? Zkuste přimíchat bílou a pak černou a uvidíte!