KRÁSNÉ NIC

Nic je všechno. Je plné možností. Není ještě projevené, ale obsahuje všechno.

–Osho

Z nepatrného nicotného semínka vyroste mohutný strom. Z oplodněného vajíčka, které nespatříme okem, vznikne člověk. Z jemného dotyku dvou úst, kterému se říká polibek, vznikne spojení na celý život… Vnímáte ten potenciál skrývající se za nepatrností? Je to síla, jenž se nachází v maličkostech. A tyto maličkosti mohou být někdy velmi významné. Nic je zkrátka počátkem Něčeho.

Malování gumováním

Představte si, že můžeme malovat gumováním! Do barevného podkladu, malovaného suchým pastelem, kreslíme čáry gumou. Jak? A jakou gumu je vhodné použít?

Plastická guma

Tato guma se dá hnětením v rukách změkčit a vymodelovat do potřebného tvaru. Můžeme si ji prsty upravit např. do špičky na přesné gumování nebo vymodelovat do kuličky.

V měkké podobě na sebe guma lepí barevný prach. Díky tomu s ní můžeme zesvětlit určitou část obrazu pouze „ťukáním“ na dané místo. Barvu tím postupně odebíráme.

Zašpiněnou část gumy odtrhneme či odstřihneme, aby opět přijímala barevný prach. Odstřižením gumy získáme ostré hrany, které budeme potřebovat na vytvoření tenkých bílých čar v obraze.

ODKVÉTAJÍCÍ PAMPELIŠKA

Výtvarné cvičení malování gumou

V tomto cvičení se naučíte další techniku malování, kterou umožňuje suchý pastel. Je to malování gumou. Malujeme tím, že gumujeme. Je to symbolické! Tím že něco mizí, zároveň něco vzniká. To uvidíte sami, až budete tento obrázek malovat.

Kruhový motiv odkvétající pampelišky se vám bude lépe malovat na čtvercový papír. Obdélníkový formát papíru A4 si upravte odstřižením na čtverec. Budete potřebovat plastickou gumu, blankytně modrou a tmavě zelenou křídu. Předlohu obrázku si můžete stáhnout a vytisknout ve formátu A4 zde.

A jdeme malovat to „krásné nic“!