Vzpomeňte si na své pocity, když jste někdy pozorovali vycházející či zapadající slunce. Slunce mění svou barvu ze zářivě žluté na oranžovou. Tato barva přináší hluboký pocit radosti ze života. Je směsí žluté a červené barvy, a to stejným dílem.
Oranžová obsahuje vlastnosti obou barev. Červená reprezentuje vůli žít, žlutá podporuje chuť. Co tedy obrazně vznikne smícháním žluté s červenou? Radost ze života.
Bez žluté není oranžová
Žluť tvoří vedle purpuru a indiga třetí velkou skupinu barev v malířství i barvířství. Nejvýznamnějším žlutým barvivem byl od pradávna šafrán (z arabského za-fran ‒ být žlutý). Jedná se o květinu Crocus sativus s tmavě žlutými a červenými pestíky. Proto je šafrán nazýván „červené zlato“ a je považován za nejvzácnější koření světa. Používala ho i Kleopatra do svého parfému a mniši si jím barvili svá roucha. Jeho barvicí schopnost je neuvěřitelná. Ještě při poměru 1 : 200 000 je zbarvení patrné.
Seznamte se s některými žlutými odstíny kříd zleva: 1. žluť citronová 2. žluť zinková 3. žluť chromová 4. žluť neapolská
Barva změny
Podívejte se na semafor. Oranžová je mezi barvami „stát“ a „jeď“. Oranžová nám říká „připrav se“. Pokud máte v životě pocit, že stojíte na místě, využijte potenciál oranžové barvy. Oranžová není červená, „stojím a čekám“, co se stane v mém životě.
Vnímejte své zastavení v životě jako přípravu k akci. Ale k jaké? Někdy obrazně řečeno stojíme, protože nemáme nějaký radostný cíl v životě. Malování oranžového obrazu nám může pomoci radost rozproudit a přijít na to, co nás baví. Pojďme tedy v sobě obnovit radost, tu životní šťávu ke konání. Když si k malování ještě uvaříme čaj z šafránu, tak bude kouzlo oranžové barvy dokonalé.
Někdo ale může říci: „Nemám rád oranžovou.“ Jestli s ní máte opravdu problém, zkuste ji vpustit do života a malování v podobě lososové (světle oranžové). Věřte, že ji potřebujete, jen musíte začít pozvolna a nenásilně.
K tomuto malování si poslechněte nějakou veselou hudbu a užívejte si míchání teplých oranžových tónů. Potřebovat budete žluť zinkovou, oranž tmavou a bílou křídu. Obdélníkový formát papíru A4 si upravte odstřižením na čtverec a přilepte si ho malířskou páskou ke stolu. Předlohu obrázku si můžete vytisknout zde.
Pokud chcete malovat mandalu v jemnějších tónech, použijte tyto odstíny kříd zleva: korálová červeň, oranž světlá (lososová), žluť citronová, běloba zinková. Výsledek bude asi takový.
1. Malujeme celou plochou krátké žluté křídy. Začneme od středu a po spirále zvětšujeme kruh.
2. Malujeme celou plochou krátké oranžové křídy. Plynule kroužíme a po spirále zvětšujeme kruh.
3. Kroužíme až k okraji papíru.
4. Barvu rozetřeme prstem. Začneme od žlutého středu. Kroužíme po spirále až k okraji kruhu.
5. Od kraje kruhu kroužíme zpět po spirále do středu.
6. Vytvoříme plynulý přechod mezi oranžovou a žlutou. Oranžovým prstem zabarvíme žlutou.
7. Zaplníme rohy oranžovou barvou. Malujeme tahy do oblouku.
8. Rozetřeme barvu na rozích tahy do oblouku.
9. Kroužíme žlutou křídou přes oranžovou barvu. Malujeme celou plochou krátké žluté křídy.
10. Barvy promícháme krouživým pohybem, vzniknou zářivé odstíny oranžové.
11. Plynule kroužíme bílou křídou vícekrát dokola, tím se kruh srovná.
12. Bílý kruh rozetřeme plynulým kroužením.
13. Kruh rozdělíme na 4 díly. Nakreslíme svislou a pak vodorovnou čáru.