PŘÍBĚH TŘÍ BAREV

Byl jednou jeden chlapec. Často se toulal po nábřeží, kde vídal starého malíře, jak maluje krásné obrazy. Velmi ho obdivoval, a tak vedle něj celé hodiny sedával a pozoroval ho při práci. Jednoho dne to malíři nedalo a zeptal se ho: „Chtěl bys také umět malovat?“ „To bych moc rád,“ odpověděl chlapec, „ale nemám dost peněz na barvy.“ „Tak víš co,“ řekl s pochopením malíř, „dám ti tyto tři barvy. Z nich si můžeš namíchat všechny další odstíny, tedy kromě bílé a černé.“

Jaké barvy malíř chlapci daroval?

Byla to modř blankytná, karmín a žluť zinková. Říká se jim barvy primární, což znamená první. Tyto barvy nelze získat mícháním z jiných barev. Jsou to barvy základní. V obrázku jsou označeny č. 1. Další barvy získáme smícháním vždy dvou barev mezi sebou. Jaký bude výsledný odstín, záleží na tom, v jakém poměru se dvě barvy smíchají.

Když smícháme 1 + 1, vznikne barva 2 (sekundární).

Když smícháme 1 + 2, vznikne barva 3 (terciální).

Zkuste si to podobně jako malíř.

Namíchejte si čisté odstíny barev, které obsahuje duha, pouze ze tří barev! Funguje to, ať použijete barvy vodové, olejové či křídy. Jen je potřeba mít správný odstín modré, červené a žluté, jinak nevytvoříte tak jasné odstíny barev. Tři základní odstíny kříd, vhodné na míchání dalších barev, vypadají takto:

Nazývají se modř blankytná, karmín a žluť zinková. Tyto barvy obsahuje např. základní sada 12 ks pastelů od firmy KOH-I-NOOR s názvem extra soft pastels.

DUHOVÝ KRUH

Výtvarné cvičení míchání čistých odstínů

Čisté odstíny vznikají spojením dvou základních barev, stejně jako láska vzniká spojením dvou lidí.

Připravte si tři základní barvy a bílou křídu. Bílý papír formátu A4 si upravte odstřižením z obdélníku na čtverec. Předlohu si můžete stáhnout ve formátu A4 zde.

Ze zdánlivě obyčejného cvičení na pochopení míchání barev může vzniknout tento moderní obraz hodný zarámování. Duhový kruh zkuste zkombinovat s motivem bublin, které jste si mohli vyzkoušet malovat v článku Vzduch a jemnost pastelu. Výsledkem takové hry se třemi základními barvami může být podobný abstraktní obrázek.

V lekcích Relaxačního malování suchým pastelem tvoříme se základní sadou 12 kusů kříd právě proto, aby se začínající malíři naučili míchat barvy, a pochopili tak vztahy mezi barvami. U dětských malířů pro začátek stačí, aby věděli, jak jdou barvy v duze za sebou. To si mohou vyzkoušet například při malování Duhového bubáka v e-knize Fantazie z kurzu Ruce.

Pěkné zážitky při míchání barev!

Vaše výtvarnice COGYBOOKS