ZELEŇ A ROZMANITOST ODSTÍNŮ

Komu se nelení, tomu se zelení

Prostřednictvím malování můžeme relaxovat v zeleni kdykoliv. To můžeme využít, když jsme například doma a nemáme možnost jít do přírody nebo je zimní období a zelené odstíny barev „spí“. Zelená barva nám dodá osvěžení a vitalitu. Při malování vnímáme rozmanitost zelených odstínů a ty nás harmonizují.

Jak si relaxačním způsobem užívat malování zelené přírody?

Zvolíme si jednoduchý prvek ze zeleného království přírody. Může to být pouhý lístek ze stromu, stébla trávy ve větru, čtyřlístek mezi samými trojlístky… Účelem totiž není malovat celou krajinu. Relaxační malování má být jednoduché. Proto reálnou přírodu stylizujeme do jednoduchých tvarů, ornamentů, abstrakce. Za bohatostí a košatostí přírody se skrývají jednoduché tvary. Pojďme se je naučit vidět, vnímat a následně malovat.

Jak vznikají zelené odstíny?

Kdybychom míchání zelených odstínů přirovnali ke vztahům v rodině, vypadalo by to asi takto: Maminka paní Žlutá s tatínkem panem Modrým se rozhodnou mít děti. Obejmou se spolu tak láskyplně a těsně, až se jejich barvy propojí… A tak se narodí zelená barva a po ní světle zelená a také tmavě zelená. Některé barvy jsou víc žlutozelené po mamince, to je na první pohled patrné, a jiné zase více po tatínkovi, nádherně modrozelené.

Setkání dvoukříd při aktu tvoření je nádherné, plné objevování

Bez druhého by tato rozmanitost odstínů barev nikdy nevznikla. Podobně nás i setkání s druhým člověkem obohatí o další „odstíny barev“ a zkušenosti. A čím je druhý odlišnější, tím to pro nás může být zajímavější a přínosnější.

KLÍČÍCÍ SPIRÁLKY

Výtvarné cvičení pro Vaši relaxaci a osobní růst

Užijte si výtvarnou relaxaci při hře s různými odstíny zelené. Zkuste si namalovat klíčící výhonky bez použití zelené barvy. Jak? Zelené odstíny vytvoříte ze žluté a modré barvy. Budete je míchat dohromady přímo v obraze. Pozorujte, jaké odstíny z nich vzniknou. Použijte formát papíru A3, který upravíte na čtverec.

Předlohu si můžete stáhnout ve formátu A4 zde.