NAJDI,CO TĚ BAVÍ

A myslíte, že opravdu budu kreslit?“ Když vidím dychtivé oči plné nadšení kreslit a zároveň jakousi zlomenou obavu v hlase, že se to stejně nepodaří, je mi smutno ze všech nenaplněných dětských snů. Z přání všech dětí, které věděly, čím chtějí být, ale jejich rodiče jim se vší láskou a dobrými úmysly vysvětlili, že jejich sen je nepraktický a že je dobré takovéto sny pověsit na hřebík.

Možná jste Vy zrovna jedním z těch dětí, které stojí ve frontě na svůj sen, a když už na něj dosahuje, někdo ho před Vámi pěkně zabalí, otočí se a řekne: „Tohle není pro tebe, holčičko/chlapečku…"

Ale takové příběhy jsou a moc ráda s takovými lidmi pracuji. Jako třeba paní, která místo aby studovala umělecko-průmyslovou školu, vyučila se prodavačkou a dnes, v 66 letech, je kresbou přímo „posedlá“. Přestala vyšívat předkreslené vzory na dečkách (víte, ono už je to stejně nemoderní, kdo by si dnes dal dečku na stolek nebo na křeslo, říkala) a každý den kreslí něco ze svého okolí. A tak trénujeme, pokaždé, když přijde, pro ni vymyslím cvičení, které ji „posune“ a přibližuje ji k vysněnému cíli: kreslení portrétů vnoučátek.

Svůj život žijete, když se neustále na něco dokážete těšit. Já se v této chvíli těším na další psaní příběhu o kreslení a o životě. Protože kreslení otevřelo další moji spící schopnost: psaní.

Uvědomila jsem si, že rozvíjením jedné schopnosti zároveň otevíráme dveře další. Takže i ti z Vás, kteří netoužili být malíři nebo návrháři, si mohou během kreslení „vzpomenout“ na zapomenuté vlohy a nadání. Někdy mohou být tak zasunuté, že se můžete do krve hádat, že jste nikdy žádný talent ani sny neměli. Během kreslení, kdy „usíná“ racionální, logická část našeho mozku, se mohou uvolnit Vaše skutečné pocity a přání. Třeba to ve Vás znovu nastartuje touhu tvořit, stavět, fotografovat, cestovat, psát, vymýšlet… V každém případě je kreslení jedním z nástrojů, které otevírají dveře dalšímu rozvoji. A cílem nemusí být právě kreslení portrétu vnoučátek.

Pokud byste si, stejně jako paní, také rádi nakreslili své nejbližší, nebo jen hledáte něco, co Vás bude bavit, zkuste udělat první krůčky pomocí e-knih z kurzu Portrét I (Vnímání pravou hemisférou).

Teď jsme pro Vás připravili kreslení ruky, abychom si ukázali, že to, co se nám zdá těžké, vlastně těžké není. Pojďme na to.

RUKA LINEÁRNĚ

Výtvarné cvičení

Tato kresba je vhodná pro mírně pokročilé, ale zvládnou ji i začátečníci. Velmi nápomocná je pro toto cvičení e-kniha Linie a úhly z kurzu Portrét I (Vnímání pravou hemisférou). Ruku tvoří množství záhybů a hrbolků a všechny mají smysl, protože kopírují klouby, svaly a šlachy. Pokud jste dobře pochopili princip kreslení pravou hemisférou, nemusíme podrobně znát anatomii, ale je dobré aspoň tušit, že pod kůží něco je a ruka není gumová rukavice naplněná vodou.

Nové dovednosti

V této kresbě se naučíme vědomě se soustředit pouze na pozorování. Budeme sledovat linie, úhly a tvary bez toho, že bychom otáčeli obrázek vzhůru nohama.

Další cvičení můžete nalézt v kurzu Portrét I (Vnímání pravou hemisférou). Svoje schopnosti pak můžete dále rozvíjet v dalších kurzech Portrétu pravou hemisférou.

Těším se na objevy Vašich talentů.

Vaše výtvarnice COGYBOOKS